Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

РЕЧНИК И СЪКРАЩЕНИЯ
на термини свързани с биоразнообразието

Метод
А Б В Г Д Е Ж З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ъ Ь Ю Я

Резултат

важен район за птиците (IBA)

Места, имащи значение за птиците, определени от международната организация Birdlife (http://www.birdlife.net/) и международното Бюро за изследване на заблатените зони и водоплаващите птици. Местата са определени за 4 групи птици: редовно срещащи се мигриращи видове(вид), които се концентрират в и са зависими от специфични места, когато се размножават, мигрират или през зимата; глобално изчезващите видове(изчезващ вид) (т.е. видове в риск от цялостно изчезване); видове и под-видове, застрашени навсякъде или в някои части на техните области на разпространение, но не глобално; видове, които имат относително малки общи области на разпространение, с големи популации(популация) в конкретни зони.


васкуларни /съсъдови/ растения

Растения с добре развита съдова система, която пренася вода, минерали, захари и друг хранителни вещества из тялото на растението. Изключва мъхообразните /бриофитите/: мъхове, роголистници и мъхови гъби


вероятна стойност

Потенциалната стойност на ресурсът(ресурс) за бъдещо (пряко или непряко) използване.


вид

- Група от организми, способни на свободно кръстосване един с друг, но не и с членове на друг вид(това е опростено определение; видовата концепция е много по-комплексна). - Таксономично деление под род, съответстващо на сходни индивиди, способни на обмен на гени(ген) или вътрешно кръстосване.


видова селекция

Характерното размножаване и изчезване на видове(вид), като резултат от разликите в някои свойства, притежавани от организмите, принадлежащи към различни видове, и причиняващ разпространение на предпочитани свойства чрез фауната(фауна) или флора като цяло.


видово богатство

Броят на видовете(вид) в рамките на даден район( термин, използван обикновено като мярка на видовото разнообразие(видово разнообразие), но представляващ технически само един аспект от разнообразието).


видово разнообразие

Броят и разнообразието на видовете(вид), срещани в дадена зона от даден район.


видообразуване

Разделяне на една популация на две или повече репродуктивно изолирани, независещи еволюционни единици.


вирус

Най-малкият познат тип организъм. Неклетъчно същество, което се състои най-малко от протеин и нуклеинова киселина, и който може да се възпроизвежда единствено след проникване в специфични типове живи клетки, след което само чрез завладяване на собствените системи на клетката.


високопроизводителна околна среда

Производителна околна среда, където всички ограничаващи темпа вложения в производството на животни могат да се управляват, за да осигурят високи нива на оцеляване, разможаване и крайна продукция. Крайните продукти и производствените рискове(риск) се ограничават основно от управленски решения.


внасяне

Вкарване на вредител (или вид) водещо до неговото образуване.


внесен вид

(познат като чужд вид) Вид, срещащ се в район извън неговата исторически позната естествена област на разпространение, в резултат на преднамерено или инцидентно разпространение чрез човешките дейности.


вредител

Всеки вид, щам или биотип на растение, животно или патогенен агент, вреден за растенията или другите организми и/или техните продукти.


вторична гора (обр. на: първична гора)

Растеж на естествена гора след някое основно увреждане (напр. изсичане, голям пожар или атака на насекоми).


вторична стойност

Стойността на функциите на екосистема .


въвеждане на агент на биологичен контрол

Освобождаването на агент на биологичен контрол в екосистема или район където не е съществувал преди това.


възстановяване

Връщането на екосистема или местообитание към негова първоначалната общностна(общност) структура, естествен състав на видовете(вид) и естествени функции.


възстановяване на екосистема

Връщането на екосистема към нейната първоначалната общностна(общност) структура, естествено допълване на видовете(вид), и естествени функции.


възстановяване на местообитание

Връщането на местообитание в неговата първоначалната общностна(общност) структура, естествена цялост на видовете(вид) и естествени функции.


външен

Размножаване и опазване на растителни, животински, и микроорганични(микроорганичен) видове извън тяхното естествено местообитание.


вътрешнопороден

Кръстоска между родители със сходен генетичен състав, който може да бъде от една и съща кръвна линия (общо родословие).


вътрешнопородна линия

При растенията, линия, произведена чрез повтарящо се самоопрашване и селекция. Води до реално размножаване и определен генотип.


вътрешнопородно кръстосване

- Кръстосване сред родствени индивиди. - Кръстосване на близки родственици, водещо до повишено генетично еднообразие при потомството. - Кръстосване на близки родственици, което намалява генетичното разнообразие, често води до изразяване на вредни рецесивни характеристики и до намаляване на пригодността(пригодност) при потомството. - Система на кръстосване, включваща кръстосване или размножаване на индивиди с близко родство, най-крайната форма на което е самооплождане. Използва се за "фиксиране" на икономически полезни генетични свойства в генетично подобрени популации(популация); въпреки това обаче, това може да доведе до фиксиране на вредни рецесивни алели(алел).

Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене