Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

РЕЧНИК И СЪКРАЩЕНИЯ
на термини свързани с биоразнообразието

Метод
А Б В Г Д Е Ж З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ъ Ь Ю Я

Резултат

Дарвинова декларация (1998)

Държавите по света, които признават Конвенцията за биологично разнообразие са утвърдили съществуването на таксономичен недостатък за правилното управление и опазване на биоразнообразието. Отстраняването на този недостатък е от решаващо значение, стъпка, от която зависи темпа на подходящото прилагане на целите на Конвенцията. Налице е спешна нужда за обучение и подпомагане на повече таксономични експерти, и за укрепване на инфраструктурата, необходима за откриване и разбиране на взаимовръзките в биологичното разнообразие на света. (http://www.biodiv.org/doc/meetings/cop/cop-04/information/cop-04-inf-28-en.pdf)


двойнствена раса

Популация от организми, която пътува между изключителни икономически зони на две или повече страни, или между тях и в открито море.


действителна стойност

Стойността на създанията и растенията, независеща от човешкото признаване, и оценка на тяхната ценност.


Декларация от Манила

Декларацията от Манила засяга етичното ползване на биологичните ресурси(ресурс), разработено на VII среща на ASOMPS в Манила, Филипините, 2-7 феруари 1992г.


Декларация от Монпелие

Декларацията от Монпелие по Картагенския Протокол за био-сигурност (Протокол от Картагена за биологична сигурност).


демография

- Проучване на раждаемостта, смъртността, възрастовото разпределение и размера на популациите(популация). Тя е основна дисциплина в рамките на по-обширната област на популационната биология и екология. - Темпа на растеж и възрастова структура на популациите и процесите, които определят тези свойства.


Деня на Дарвин

Международен празник на науката и човечеството, 12 феруари. (http://www.darwinday.org/)


детрит

Главен хранителен източник в многообразие от екосистеми(екосистема),съдържащ органични остатъци на растения и животни, често интензивно колонизиран от бактерии(бактерия).


див родственик

Растителни или животински видове(вид), които са таксономично свързани със селскостопански видове и служат като потенциални източници за гени при развъждане на нови сортове на тези селскостопански видове.


дива природа

Живи, неопитомени животни.


диви видове

Организми в плен или живеещи в диво състояние, които не са били обект на развъждане за променяне на тяхното естествено състояние.


диплоид

- Имащ два комплекта гени(ген) и два комплекта хромозоми - един от женския родител и един от мъжкия родител. - Имащ чифт хомоложни хромозоми с изключение на половия хромозом, общия брой на хромозомите е два пъти повече от този на гаметата(гамета) (половата клетка(полова клетка))


ДНК (дезоксирибонуклеинова киселина)

Молекулата като цяло кодира цялата генетична информация, контролира всички клетъчни функции, форми на живот и контролира наследствеността. Тя се състои от две поредици или вериги на под-единици, познати като нуклеотиди(нуклеотид).


ДНК банка

Съхранение на ДНК, което може да бъде или може да не бъде цялостен геном, но винаги трябва да се придружава от инвентаризационна(инвентаризационен) информация. (Забележка: понастоящем, животните не могат да бъдат възпроизвеждани само от ДНК.)


добавка

Образец от разновидност на култура, взет от специфично местоположение и по специфично време; може да бъде от всякакъв размер.


добиван резерв

Горски район, за чието използване държавата дава права на жителите, чиито поминък обикновено зависи от добиването на горски продукти от определения район.


добри производствени практики (ДПП)

Държавни или индустриално определени стандарти за производство на сигурни, ефективни и висококачествни съставки и продукти.


домашно биоразнообразие

Генетичната вариация, съществуваща сред видовете(вид), породите(порода), културните видове(културен вид) и индивиди на животинските, растителните и микробните видове, които са били одомашнени, често включваща техните непосредствени диви родственици(див родственик).


донорски контрол

Взаимодействие хищник - жертва, в което хищникът не контролира размера на популацията(популация) на жертвата.


допълване

Концепция за постигане на ефективно опазване чрез гарантиране, че комплектът от зони е съставен, с необходимото внимание към допълнителните видове(вид), които всяка от тях внася в мрежата; това е основата на критичния анализ на фауната(критичен анализ на фауна).


дрейф (виж генетичен дрейф)

- Случайни промени на генната(ген) честота в малка популация поради изключителна случайност. - Съвкупен процес, включващ случайната загуба на някои гени и несъразмерност при възпроизводството на други през следващите поколения в малка популация, така че честотата на гените в популацията е променена. Процесът може да доведе до популация, която се различава генетично и по външен вид от първоначалната популация.


дрейфова мрежа

Хрилна мрежа, вертикално висяща от плавателните мехури на специфична дълбочина и оставена да дрейфува свободно.

Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене