Българският портал за биоразнообразието е част от световния механизъм за обмен на информация, изграждан от Конвенцията за биоразнообразието (Clearing House Mechanism - CHM). Задачата му е да предоставя директно или да посочи къде може да бъде намерена необходимата ви информация за биоразнообразието.
Всяка постепенна промяна.
Органичната еволюция е генетична промяна в организмите от поколение на поколение.
еднопосочна проява
Това са прояви, при които външните разходи или ползи от използване на ресурса (ресурс) са едностранни.
екзотичен
- Неместен за даден район; международно привнесен от друг район или внесен случайно.
- В растениевъдството се отнася до типове растения, които са извън района на отглеждане или показват свойства, които сa необичайни за преобладаващия културен растителен тип.
екзотичен вид (виж: чужд вид)
Oрганизъм, който съществува в свободно състояние в даден район, но не е местен за този район. Също се отнася до животни, произхождащи извън страната, в която те се отглеждат в затворени свободно-придвижващи се популации(популация).
екологична икономика
Раздел на икономиката, който отчита екологичните принципи и разглежда икономическите стойности на непазарните екологични продукти и услуги.
екологична или екосистемна еластичност
Екологичната еластичност може да бъде определена по два начина. Първият е измерване на величината на смущение, което може да бъде абсорбирано преди (еко)системата да промени своята структура с изменение на променливите и процесите, които контролират поведението. Второто, по-традиционно значение, е като мярка за устойчивост на смущение и скоростта на връщане към балансираното състояние на екосистемата(екосистема).
екологични или екосистемни услуги
Екологични или екосистемни(екосистемeн) процеси или функции, които имат стойност за индивидите или за обществото.
екология
Раздел на науката, занимаващ се с взаимоотношенията на организмите и тяхната околна среда.
екосистема
- Организмите от специфично местообитание, като водоем или гора, заедно с физическата околна среда, в която те живеят; динамичен комплекс от общности на растения, животни, гъби и микроорганизми и свързаната с тях нежива околна среда, взаимодействащи си като екологична единица. Екосистемите нямат определени граници; в замяна на това, техните параметри се задават съгласно научните, управленските или политическите въпроси, които се разглеждат. В зависимост от целта на анализа, отделно езеро, воден басейн, или цял район могат да бъдат екосистема.
- Oрганизмите, живеещи в дадена околна среда, като тропическа гора, коралов риф или езеро и физическата част на околната среда, която е в допир с тях.
- Комплекс от организми и тяхната околна среда, взаимодействащи като определена екологична единица (естествена или изменена от човешката дейност, напр агро-еко-система), без оглед на политическите граници.
- Oбщност на oрганизми в тяхната физическа околна среда.
екосистемно разнообразие
- Разнообразието сред биологичните съобщества и техни физически параметри, характеризирани от разликите в състава на видовете(вид), физическата структура и функция. Това е най-високото ниво на биологично разнообразие.
- Многообразието на екосистеми(екосистема), което се среща в рамките на по-голям ландшафт, вариращи от биом (най-голямата екологична единица) до микроместообитание.
екотип
Генетично различаваща се под-популация, която е ограничена в конкретно местообитание.
екотуризъм
Пътуване, предприето за разглеждане на места или райони с уникално естествено или екологично качество, или предоставянето на услуги за улесняване на такова пътуване.
екстремна околна среда
Околна среда, характеризирана с крайности в условията на растеж, включваща температура, соленост, pH и пригодност на водата.
екстремофил
Микроорганизъм, чиито оптимален растеж е в екстремни температурни условия и др.
ендемични птичи район (ЕПР)
Термин, използван от Международната организация BirdLife (http://www.birdlife.net/ ) за описание на райони с два или повече вида(вид) птици с ограничена област на разпространение, изцяло изолирани в тях.
епипелагичен
Отнасящ се до горните 200 метра на океани, морета и езера.
естествен враг
Организъм, който живее за сметка на друг организъм и който може да спомогне за ограничаване на популацията(популация) на неговия гостоприемник. Това включва паразитоиди(паразитоид), паразити(паразит), хищници(хищник) и патогени(патоген).
Процес, чрез който генотиповете в дадена популация, които най-добре са приспособени към околната среда, се увеличават в честота, съответстваща на по-малко приспособените генотипа в известен брой поколения.
естуар
Екосистема, в която река или течение се срещат с океански води; характеризира се със междинни или променливи нива на соленост и често с висока производителност.
етични стойности
Изложения на етични принципи, които информират за частната и социална оценка на биологичните ресурси(ресурс).
етнобиология
Проучване на начина, по който растения, животни и микроорганизми се използват от хората.
еукариот (обр. на прокариот)
Организъм, чиято ДНК е затворена в ядрени мембрани. По-голямата част от видовете(вид) (растения, животни, прости едноклетъчни,...) са еукариотни.
еутрофикация
Процес, при който езеро, река, част на море и др. се обогатяват с нитрати, фосфати и други хранителни вещества (често от човешки източници, като земеделие, канализация и градски отточни води), които благоприятстват растежа на водорасли и често убиват другите организми поради липса на кислород.
ефект на претопяване
Загубата на генетично разнообразие, когато се формира нова колония (напр. на океански остров) от много малък брой индивиди от по-голяма популация на друго място .