Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

РЕЧНИК И СЪКРАЩЕНИЯ
на термини свързани с биоразнообразието

Метод
А Б В Г Д Е Ж З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ъ Ь Ю Я

Резултат

макроеволюция

Възрастово разположена еволюция, водеща до основни промени в биологичните свойства.


максималнo устойчива реколта

- Най-голямата реколта, която може да бъде получена и която не изчерпва или не вреди на естествените ресурси(ресурс) безвъзвратно и която оставя околната среда в добро състояние за бъдещите поколения. - Максималното количество от даден вид или група от видове, което може да бъде взето без да се намали бъдещото вземане.


мангрова гора

Общност от дървета, устойчиви на засоляване, със свързани храсти или лози и други организми, която се развива в зона, непослредствено граничеща с приливна зона по протежение на тропически и субтропически брегове.


маркерно подпомагана селекция

Използването на молекулярни маркери(молекулярен маркер) за проследяване на наследствеността на гените(ген), по-конкретно на тези гени, които не могат лесно да бъдат определени. Селекция на маркер, обхващащ съответния ген, която позволява селекция за наличието (или липсата) на ген в ново потомство.


масова селекция

Метод на развъждане, при който семена от няколко индивида се избират за формиране на следващото поколение. Критериите за селекция отслабват докато по-късните поколения и кръстоски ги извършват случайно.


медицински и етеричен растителен материал

Цели растения и части от растения (включително семена и плодове), използвани основно в парфюмерията и фармацията. Включва пресен, изсушен, нерязан, рязан, счукан и стрит на прах материал.


междувидов

Между различни видове(вид).


мезопелагичен

Отнасящ се до дълбочини между 200 и 1,000 метра в океана, моретата и езерата.


мейоза

Процесът на деление на полови клетки, в които броят на хромозомите във всяко ядро е намален наполовина от нормалния брой в нормални телесни/соматични клетки(соматична клетка). Когато две полови клетки се сливат, всяка внася своята половина от хромозомите. Образуваният ембрион съдържа пълния хромозомен комплект. Клетки с половината от хромозомите се наричат хаплоиди(хаплоид): а тези с нормалния хромозомен комплект - диплоиди(диплоид).


меристема

Върха на развиваща се растителна издънка или корен.


местен

Растение или животно, местно за конкретно място.


местни видове

Растения, животни, гъби, и микроорганизми(микроорганизъм), които естествено се срещат в дадена зона или район.


местно население (също: автохтонно население или аборигенно население)

Население, чиито прародители са обитавали място или страна, когато хора от друга култура или етнически произход са се появили на сцената и са ги завладели чрез завоюване, заселване, или други средства и които понастоящем живеят в по-голямо подчинение на техните социални, икономически, и културни обичаи и традиции, отколкото на тези от страната, чиято част те формират сега.


местообитание/ местообитания

Околната среда, в която даден организъм, вид или популация живеят естествено. Местообитанието също може да се отнася и към организми и физическа околна среда на специфично място.


местоположение/ локус

Мястото на даден хромозом, заето от конкретен ген.


метаболити

Химически продукти на метаболизма; биологическия синтез или разпад, извършван от клетки или техни съставни части.


метапопулация

Набор от частично изолирани популации(популация) принадлежащи към един и същ вид. Различните популации са способни да обменят индивиди и да реколонизират места, в които видът наскоро е станал изчезващ.


механично-базирано наблюдение

Рецепторно или ензимно базиран екран, на който могат да се представят различни материали, включително естествени продукти, като растения, морски организми, гъби и микроорганизми(микроорганизъм), но също и синтетични съставки.


микоризални /гъбокоренни/ гъби

Гъба, живееща в мутуалистично /взаимно/ съобщество с растения и улесняваща хранителния и воден прием.


микроб/ микроби

(синоним.: микроорганизъм/ микроорганизми


микроеволюция

Еволюционни промени в малък мащаб, като промени в честотите на гена(ген) в рамките на дадена популация.


микроорганизми

Групи от микроскопични организми, някои от които не могат да бъдат открити без помощта на светлинен или електронен микроскоп, включващи вирусите(вирус), прокариотите(прокариот) (бактериите(бактерия) и архите), еукариотични форми на живот (протозои, влакнести гъби, дрожди и микроводорасли) или други микроскопични самовъзпроизвеждащи се биотични(биотичен) тела.


микроразмножване

Използването на биотехнологични методи за отглеждане на голям брой растения от много малки части на растения, често от отделни клетки чрез използване на методите за тъканна култура.


минимален стандарт на безопасност

Ограничение (вето, забрана, сезон за събиране на реколта), което ограничава използването на ресурси(ресурс) до нива, за които се счита че са безопасни, напр. опазване на достатъчен район от местообитание, за да се гарантира продължителното изпълнение на екологични функции и услуги, на ниво екосистема.


минимално жизнена популация

Най-малката изолирана популация, имаща шанса да оцелее за даден брой години, въпреки предвидените ефекти на демографски, екологични и генетични събития и природни катастрофи. (Вероятността за издържливост и времето на издържливост често са 99 процента и 1000 години, съответно).


молекулярен маркер

Техника на молекулярна селекция на показатели на ДНК, която позволява идентификацията на разликите в поредиците от нуклеотиди(нуклеотид) на ДНК при различни индивиди. Земеделие: средство, което позволява на генетиците и селекционерите да намерят в хромозом на растение гените(ген) на интересуващия ги признак. Счита се за по-ефективен от обичайното развъждане, тъй като има потенциал значително да намали времето за развитие и замества лабораторната селекция за голяма част от дейностите на открито.


мониторинг

Периодичния (редовен или нередовен) надзор за проверка на нивото на съответствие с предварително определен стандарт или степента на отклонение от очаквана норма (Хилауъл, 1991).


монофилетична група

Набор от видове(вид) съдържащи общ прародител и всички негови потомци.


морска култура

Контролирано отглеждане на морски организми, включващо морски риби, молюски, мекотели, ракообразни и растения в специални условия на отглеждане(резервоари, водоеми, клетки, салове или други структури), с цел човешка консумация.


морски екосистеми

Райони от океанското пространство, включващи крайбрежни зони от речните басейни до устията, граничещи с морските води на континенталния шелф и морските граници на крайбрежните течения. Те са относително големи райони, характеризиращи се с различно измерване на дълбочината, хидрография, производителност и тропически свързани популации(популация).


морски защитен район

Район от море (или бряг) специално посветен на защитата и поддържането на биологичното разнообразие, на естествените и свързаните културни ресурси(ресурс), и управляван чрез правни или други ефективни средства.


мутаген

Агент, предизвикващ мутация в рамките на даден организъм, като рентгеновите лъчи, гама лъчите, неутроните и някои химикали като канцерогените. КР е агент, способен да предизвика мутация (промяна, изменяща поредицата или химичния състав на основите в молекулата на ДНК) в генетичния материал(генетичен материа) на даден организъм.


мутация

Всяка промяна в генотипа(генотип) на даден организъм, протичаща на ниво ген, хромозом или геном.


мутуализъм

Тип симбиотична междувидова връзка, като връзката между морските анемони и рибите-клоун, коралите и зооксантелите(зооксантел), цветното опрашване от насекомите, при която и двата вида(вид) имат полза; връзката може да бъде задължителна или избираема за единия или и за двата.

Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене