Българският портал за биоразнообразието е част от световния механизъм за обмен на информация, изграждан от Конвенцията за биоразнообразието (Clearing House Mechanism - CHM). Задачата му е да предоставя директно или да посочи къде може да бъде намерена необходимата ви информация за биоразнообразието.
Всеки от разред Голосеменни на семейство Cycadaceae (Палмови); палмовидните са тропически растения, приличащи на палмите, но размножаващи се посредством сперматозоиди.
паразит
Организъм, който живее върху или в друг организъм, като се храни чрез него, обикновено без да убива гостоприемника.
паразитоид
Насекомо, паразитиращо само в незрелите си етапи, убива своя гостоприемник в процеса на своето развитие и живеe свободно като възрастно.
, при което новият вид се формира от популация съседна на географската област на разпространение на прародителския вид.
паратаксономист
Специалист, обучен на място за колекциониране на биоразнообразие и правене на инвентаризация, ангажиран от местните райони.
парникови газове (GHGs)
Газове, като въглероден двуокис и метан, които спират топлината, отделяна от земната повърхност и така причиняват затопляне на по-ниската атмосфера. Основните парникови газове, причиняващи климатичната промяна са въглероден двуокис (CO2), метан (CH4), и азотен окис (N2O). Протоколът от Киото(Протокол от Киото) (http://unfccc.int/resource/docs/convkp/kpeng.html) също включва и хидрофлуоровъглероди (HFC), перфлуоровъглероди(PFC), и серен хексафлуорид(SF6).
(обр. на: дънен)
Свободно-плуващи (нектонови(нектон)) или плаващи (планктонови(планктон)) организми, които живеят изключително във водна колония, но не на дъното.
пикопланктон
Планктонови(планктон) организми подредени по размер от 0.2 до 2.0 микрометра.
(обр. на нектон)
Плаващи и дрейфуващи организми, които имат ограничени способности за плуване и които се носят доста пасивно с водните течения. Те включват бактерии(бактерия) (бактериопланктон), растения и подобни на растения организми (фитопланктон) и животните (зоопланктон), които се хранят с тях.
плейстоцен
Отрязък от геологичното време, предшестващ съвременната геологична епоха, по време на което човешки видове са еволюирали. Той е започнал преди 2.5 милиона години и е завършил с края на последния Ледников период преди 10.000 години.
плеостон
Организми, които плуват по морската повърхност.
плодовитост
Степен, при която женските дават потомство.
плодоядно
Животно, ядящо плодове.
повтаряща се селекция
Метод на размножаване, насочен към повишаване на честотата на благоприятни гени(ген) чрез повторяеми цикли на селекция и избрано кръстосване на индивиди.
подвид
подразделение на вид; популация или групирания или популации в рамките на вид, които са различими по морфологични характеристики, или понякога по физиологични или поведенчески свойства.
подивял
Одомашнен вид, който трябва да се приспособи за съществуване в диво състояние, но оставащ различен от другите диви видове(див вид). Например това са дивите коне и магарета на Запад и дивите кози и свине на Хаваите.
показателен вид
Вид, чиито статус предоставя информация за всички условия на екосистемата(екосистема) и за другите видове в тази екосистема. Той отразява качеството и промените в условията на околната среда, както и аспекти на състава на общността(общност).
покриващи видове
Видове(вид) чиито заеман район (растения) или домашна област на разпространение (животни) са доста обширни и чиитo изисквания на местообитание са толкова широки, че ако им се даде достатъчно широка защитена зона, това ще постави и другите видове под такава защита.
поленова култура
Култура от растителни клетки, получена от полени в синтетична среда: полученото потомство ще има отделен набор от хромозоми.
полиплоиден
Организъм, съдържащ два или повече комплекта на гени(ген) или хромозоми.
полуалтернативна стойност
Стойността на бъдещата информация, направена достъпна чрез опазване на даден ресурс.
популация
Група от индивиди с общо родословие, за които е много по-вероятно да се кръстосват един с друг, отколкото с индивиди от друга такава група.
порода
- Група от животни или растения, свързани по произход от общи прародители и видимо сходни в повечето си характеристики. Таксономично погледнато, даден вид може да има много породи.
- Специфична подгрупа от домашни животни с определими и различими външни белези, които и позволяват да бъде разграничавана при визуална оценка от други подобно определени групи в рамките на един и същи вид или група, за която географското и/или културното разграничаване от фенотипно сходните групи е довело до приемане на нейната отделна идентичност.
породна линия
Генетични линии от особено значение за отглеждащите животни и растения, които осигуряват базата за съвременните сортове.
Поръчение от Джакарта
Поръчението от Джакарта за морското и крайбрежно биологично разнообразие е глобално съгласие за значение на морското и крайбрежнобиологично разнообразие и е част от Министерското заявление по прилагането на Конвенцията за биологично разнообразие, прието от Конференцията на Страните по време на второто и съвещание, състояло се в Джакарта, Индонезия, 6-17 Ноември 1995 г.
потенциална издържливост
Максималният брой на хора, или индивиди от конкретен вид, който дадена част от околна среда може да поддържа безпроблемно без вреда за околната среда.
потребителна стойност
Стойности, получени чрез използване на ресурс. Това включва стойности на пряко и непряко използване и инструментални стойности. В този смисъл опазването е по-скоро изпозлване, отколкото развитие.
права на традиционен ресурс (ПТР)
Терминът ПТР обхваща правата на интелектуална собственост, но обозначава "пакет от права", включващ например, човешки права, поземлени права, религиозни права и културна собственост.
превантивен принцип (= принцип за ненанасяне на вреда) (обр. на: изчаквателен принцип)
- Превантивен метод на работа с околната среда (= принцип за ненанасяне на вреда), който поставя бремето на доказателство върху онези, чиито дейности могат да увредят околната среда.
- Ако загубите от сегашните дейности са неясни, но са потенциално високи и необратими, превантивният принцип счита, че обществото трябва да действа преди постигане на яснота.
предварително развъждане
Развитието на гермоплазма до състояние, когато тя е жизнеспособна за използване при размножаване. Основно включва оценката на свойства от екзотичен материал и тяхното внасяне в по-култивирани среди.
предклинични изследвания
Различните тестове, извършвани върху цели животни и друг тестови системи, като клетъчни култури, за определяне на относителната токсичност на съединение за живите системи. Към предклиничните изследвания се отнасят тестове проведени и оценени преди първото предписване на съставката за употреба от хората. В тази категория са включени и двегодишни изпитания за канцерогенност, което се препокрива с дозата на химическо изпитване. Предклиничните тестове включват: токсичност (колко е отровен и какви странични ефекти могат да се очакват); биопригодност (колко ефективно се приема от тялото и как се доставя до тъканта, когато е необходимо); фармакокинеза (как се усвоява и колко дълго остава в тялото и дали има желаното физиологично въздействие).
преднамерено освобождаване
- Всяко използване на организъм, което не е затворено използване.
- Въвеждане в околната среда за научни или търговски цели на трансгенетични(трансгенетичен) растения и микроорганизми.
- Всяко преднамерено въвеждане в околна среда на ГМО или комбинация от ГМО без условия за удържане като физическа бариери или комбинация от физическа бариери заедно с химически и/или биологически бариери, използвани за ограничаване на техния контакт с основната популация и околната среда.
преместване /транслокация/
Прехвърляне на сегмент от хромозом към друг хромозом.
преносител
"носител" . При генетична манипулация - средството, чрез което ДНК се предава от една клетка на друга. Агент на предаване; например, ДНК-преносител е самовъзпроизвеждащ се сегмент на ДНК, който предава генетична информация от една клетка или организъм на друга.
пригодност
- Генетичния принос за бъдещите поколения; средния брой на потомците .
- Очаквания принос на алел, генотип, или фенотип за бъдещите поколения. Пригодността на гените(ген) и организмите е винаги свързана с другите гени и организми, които са представени в същата популация. Обикновено се измерва като среден брой на потомство, произведени индивиди от някой генотип, по отношение на броя, произведен от други генотипи.
признак
Всяка опознавателна черта, особеност или свойство на организъм.
прилив на топли тропически води в океана
Процес, при който повърхностните води се увеличават на гъстота и приток. Значителни приливи се наблюдават най-вече в Гренландия и Антарктика.
приливна зона
Зоната на препокриване между земята и морето, която се залива при прилив и се показва при отлив.
примитивен културен вид
Културна форма, развита от ландрас. Подобряване чрез селекция, ограничено до няколко специфични характеристики и често по-еднакво по характер, отколкото ландрас.
принцип за ненанасяне на вреда (= превантивен принцип) (обр. на: изчаквателен принцип)
- Проактивен метод за работа с околната среда, който поставя бремето на доказателства върху онези, чиито дейности могат да навредят на околната среда.
- Ако загубите от сегашните дейности са неясни, но са потенциално високи и необратими, превантивният принцип счита, че обществото трябва да действа преди постигане на яснота.
принцип на силно устойчиво развитие
Възможността за бъдещите поколения може да бъде гарантирана само ако нивото на биоразнообразие, което те наследят не е по-малко от това, което е налично за сегашните поколения.
провинциален ефект
Повишено разнообразие на видове(вид), поради географска изолация.
Програма 21 от Конференцията на ООН за околна среда и развитие
Програма 21 е рамката за действие през 21 век, разглеждаща комбинираните проблеми на опазването на околната среда и справедливото и равнопоставено развитие за всички. Програма 21 осигурява специфична рамка по много аспекти от програмата на UNEP за опазване на околната среда. Програмата обхваща 40 глави, като всяка разглежда специфични аспекти на тези проблеми.
производствена функция
Описва крайните продукти, които могат да бъдат получени от комбиниране на различни качества на изходните продукти.
производствени свойства
Характеристики на животни, като количеството или качеството на мляко, месо, влакна, яйца, тяга и др., които те (или тяхното потомство) произвеждат,и допринасят директно за стойността на животните за земеделския стопанин, и които могат да се определят или измерят на отделно ниво. Производствените свойства на стопанските животни като цяло са унаследени количествено, т.е. те се влияят от много гени(ген), чието изразяване в отделно животно също отразява въздействието на околната среда.
Организъм, имащ клетка без отделно ядро. Бактериите(бактерия) и синьо-зелените водорасли са прокариоти.
пропагул
Етап на разпространение на растение или животно, като оплодени яйца, ларви или семена.
протеиново инженерство
Поколение от протеини(протеин) (в частност ензими) с леко изменени структури, като това дава нови свойства като изменена каталитична специфика или термична стабилност.
Протокол от Киото
Според Конвенцията за климатичната промяна (UNFCCC), приета на КНС-3 на 11 декември 1997г.Според Kyoto Protocol, ПриложениеI страните се задължават с отделни, правно задължителни средства да ограничат или намалят своите емисии на парникови газове(парников газ), като за периода 2008-2012 добавят общо съкращаване на най-малко 5% от нивата за 1990г. Протоколът установява и три иновационни "механизма", познати като съвместно прилагане, търгуване на емисиите и механизъм за чисто развитие, които са предназначени да подпомогнат. Страните по Приложение I да намалят разходите при изпълнение на техните планове за емисиите.
Протоколът от Киото бе отворен за подписване между 16 март 1998 и 15 март 1999 г. По време на този период, 84 страни подписаха Протоколът, с изключение само на две от страните по Приложение I. За да влезе в сила, Протоколът трябва да бъде ратифициран (или приет, одобрен, или съгласуван) от 50 страни от Конвенцията. До юли 2001 г., само пет страни са ратифицирали Протокола, като една от тях е страна по Приложение I.
протопласт
Растителна клетка, от която е била премахната клетъчната стена чрез механични или ензимни средства. Протопластите могат да бъдат изготвени от първични тъкани на повечето растителни органи, както и от отгледани растителни клетки.
проходен (анадромен)
Годишното миграционно поведение на възрастни риби - като сьомга и минога - от океана към сладководните реки и езера за хвърляне на хайвера.
проявяващ се впоследствие /пост-емергентен/
Хербицид, действащ след като семената са покълнали .
пълни екстракти
Съдържат целия спектър от съставки, представени в основната билка, плюс всички нови съединения формирани по време на преработка.
Преобразуването на химическа или слънчева енергия в био-маса. По-голямата част от първичното производство става чрез фотосинтеза, при която зелените растения превръщат слънчевата енергия, въглеродния двуокис, и водата в гликоза и евентуално - в растителна тъкан. Освен това, някои бактерии(бактерия) от морските дълбини могат да превръщат химическата енергия в био-маса чрез химиосинтез .
първична стойност
Стойността на системните характеристики, от която зависят всички функции на екосистемата(екосистема).
първични метаболити
Съставки, представени навсякъде в живите организми и съществено важни за живота, като въглероди, основни амино-киселини и полимерите, получени от тях.
първично производство
Количество органичнен материал, синтезиран чрез организми от неорганични вещества в даден район за даден период.