Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

РЕЧНИК И СЪКРАЩЕНИЯ
на термини свързани с биоразнообразието

Метод
А Б В Г Д Е Ж З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ъ Ь Ю Я

Резултат

равенство между поколенията

Основно съждение, че бъдещите поколения имат право на наследственост (завещан капитал), достатъчн, за да им позволи да натрупат ниво на благосъстояние по-малко от това на сегашното поколение. Справедливост при третирането на различни членове от едно и също поколение.


разграждане

Разпад на органични материали на организми в околна среда, освобождаващ енергия и прости органични и неорганични съединения. Около 10 процента от енергията, която влиза в живите системи чрез фотосинтезата(фотосинтеза) в растения преминава в тревопасните, и част от тази енергия след това преминава в месоядните. Без значение дали храненето е с жив или нежив материал, детритиворите ( организмите, консумиращи нежив материал, като много гъби, бактерии, и земни червеи) и консуматорите разлагат органичен материал (като захари и протеини(протеин)) за да получат енергия за техния собствен растеж, като при това връщат неорганичните съставни части (хранителните вещества) в околната среда, където те отново се предоставят на растенията.


разнообразие на домашни животни (РДЖ)

Спектърът от генетични разлики в рамките на всяка порода, и за всички породи в рамките на всеки вид домашни животни, заедно с видовите разлики; всички от които са налични за устойчивата интензификация на храната и земеделското производство.


разнообразно използване

Стратегия за управление на място, която насърчава оптимално смесване на няколко ползвания на земен или воден парцел или с изграждане на мозайка от земни или водни парцели, всеки с опрделено използване в рамките на по-голям географски район.


разпространение

Разширяване на географското разпределение на вредител (или друг организъм) в рамките на даден район. Движение на организми извън мястото на раждане.


разрядна селекция

Селекция подържаща индивиди, които се отклоняват в някаква насока от средната норма за популацията(популация). Селекция, поддържаща индивиди, които са по-големи или по-малки от средно установеното.


раса

Специфична популация или група от популации.


реактив

Вещество, използвано за предизвикване на реакция и по-точно за откриване на друго вещество.


рекомбинантна ДНК (р-ДНК)

- Всяка ДНК молекула, формирана чрез съединяване на съставни части на ДНК от различни източници. - Нишка на ДНК, синтезирана в лаборатория, чрез прилепване на избрани части на ДНК нишки от различни органични видове(вид) или чрез добавяне на избрана част към съществуваща ДНК нишка.


рекомбинантна ДНК технология

Процесът на отрязване на съставни части на ДНК от един вид организъм и внасянето им в ДНК на друг вид.


реконструкция

Възстановяването на специфични услуги на екосистема (услуга на екосистема) в разрушена екосистема или местообитание.


ресурс

Вещество или място, необходимo на организъм за неговия растеж, поддържане и разможаване.


риск

Крайният резултат от действие включва риск, когато: наборът от всички възможни крайни резултати от това действие е познат и когато вероятното разпространение на всички възможни крайни резултати също се знае.


рискова порода

Всяка порода която може да стане изчезваща(изчезваш) ако факторите, причиняващи намалението на нейната численост, не се отстранят или смекчат. Породите могат да бъдат застрашени от изчезване по редица причини. Риск от изчезване може да бъде резултат от, малък размер на популацията(популация); пряко и непряко въздействие на политиката на ниво стопанство, страна или на международно равнище; липса на подходяща организация на породата; или липса на адаптация към пазарното търсене. Породите се категоризират според техния рисков статус, въз основа на реалния брой на отглежданите мъжки и/ или женски индивиди и процента чистокръвни женски. ФАО е установила категории на рисков статус: критична, застрашена, критично-поддържана, застрашено-поддържана, и нерискова.


РНК

Молекула със сходна структура на ДНК, която е включена в много дейности на клетката, особено при синтез на протеин. Някои вируси(вирус) имат РНК, като свой генетичен материал.


род

Категория на биологична класификация, стояща между семейството и вида(вид), обхващаща структурно или филогенетично(филогенетичен) родствени видове или отделен вид, показващ необичайна диференциация.

Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене