Българският портал за биоразнообразието е част от световния механизъм за обмен на информация, изграждан от Конвенцията за биоразнообразието (Clearing House Mechanism - CHM). Задачата му е да предоставя директно или да посочи къде може да бъде намерена необходимата ви информация за биоразнообразието.
Световна Среща на върха в Рио (виж: Световна Среща на върха, Рио де Жанейро)
Световна Среща на върха, Рио де Жанейро
По-позната като "Световна Среща на върха", Конференцията на Обединените Нации за околната среда и развитието (UNCED), състояла се на 3-14 юни 1992, Рио де Жанейро,Бразилия, отбеляза двадесетата годишнина от Конференцията на Обединените Нации за обществена околна среда, състояла се в Стокхолм, Швеция през 1972 г. Фактически всяка страна от света бе представена (178) и присъстваха повече от 100 държавни ръководители. Участващите световни лидери подписаха пет основни документа:
- Декларацията от Рио (изложение на принципите) (http://www.un.org/documents/ga/conf151/aconf15126-1annex1.htm);
-Програма 21 (рамка за действие през 21 век, разглеждаща комбинирани проблеми на опазването на околна среда и справедливо и равнопоставено развитие за всички, и включва създаването на нова Комисия за устойчиво развитие) (http://www.un.org/esa/sustdev/documents/agenda21/english/agenda21toc.htm);
- Рамкова Конвенция за промяна на климата (http://unfccc.int/ );
- Рамкова Конвенция за биологично разнообразие (http://www.biodiv.org/ );
- Изложение на принципите за горите (http://www.un.org/documents/ga/conf151/aconf15126-3annex3.htm).
свръхизразен гостоприемник
Организъм, който произвежда желан ензим или съединение повече от нормалното.
селекция
Естествената селекция(естествена селекция) е характерен принос на потомството за следващото поколение чрез различни генетични типове, принадлежащи към същите популации. Изкуствената селекция е преднамерената манипулация от човека за пригодността(пригодност) на индивиди в популация за постигане на желана еволюционна реакция .
семенна банка
Средство, предназначено за ex-situ опазване на отделен образец на растение чрез запазване на семена и съхранение.
симбиоза
Тясна връзка на два организма в близост, като и единия, и другия имат полза (мутуализъм), не се засягат значително (коменсализъм), или не си вредят (паразитизъм).
симпатричен (обр. на: алопатричен)
Срещащ се на едно и също място.
симпатрично видообразуване
Видообразуване на популации с припокриващи се географски области на разпространение.
система за управление на естествена гора
Контролирано и регулирано събиране на горски дървета, комбинирано с лесокултурни и защитни мерки, за укрепване и повишаване на търговската стойност на следващите горски насаждения; основава се на естествената регенерация на местните видове.
систематика
Проучването на историческите, еволюционни и генетични взаимоотношения сред организмите, и на техните фенотипни прилики и разлики.
Таксономично деление, стоящо под подвида в зоологията и ботаниката, сортовете са често резултат на селективно развъждане и се различават от родителския вид или подвид по отделни, но относително незначителни аспекти.
специалност "биотехнологични продукти"
Включват ензими, фини химикали, специалност "Хранителни продукти и съставки". Немедицинска диагностика за откриване на пестициди в околната среда и замърсители в храните.
споразумение за предварителна информация
Споразумението за предварителна информация почива на принципа, според който международния обмен на трансгенните(трансгенетичен) растения и микроорганизми, който може да има вредно въздействие върху растенията, не трябва да бъде осъществяван без одобрението на или в противоречие с решението на компетентния орган(компетентен орган) в приемащата страна.
сравнително предимство
Относително преимущество, с което даден район или държава могат да произвеждат стока или услуга.
средно- производителна околна среда
Производителна околна среда, където управлението на наличните ресурси(ресурс) има възможност да преодолее негативните ефекти на околната среда върху животинското производство, въпреки че е общо за един или повече фактори да ограничават сериознo крайния резултат, оцеляването или разможаването.
среднопроизводителна околна среда
Производителна околна среда, където управлението на наличните ресурси(ресурс) има възможност да преодолее негативните ефекти на околната среда върху животинското производство, въпреки че е общо за един или повече фактори да ограничават сериознo крайния резултат, оцеляването или разможаването.
стабилизираща селекция
Селекция, предпочитаща индивиди от средата на разпределение на фенотипите в дадена популация и непредпочитаща крайностите. Наричана също нормализираща селекция.
стабилност
- Способността на дадено съобщество от организми да понесат увреждане без основна промяна в броя на видовете(вид) или индивидите.
- Функция на няколко характеристики на динамиката на общност или екосистема, включваща степен на колебания на популацията(популация), устойчивост на общността на увреждания, скоростта на възстановяване от увреждания и издържливост на състава на общността във времето.
стойност на пряко използване
Икономически стойности, получени от пряко използване или взаимодействие с биологичен ресурс или ресурсна система.
стойност на развитие
Стойността за обществото при трансформиране на ресурсите(ресурс) на околната среда в цели на развитието.
стойност на съществуване
Стойност, при която се знае, че специфичен вид, местообитание или екосистема може и ще продължи да съществува. Тя е независима от всяко използване, което оценителя може да направи на ресурса(ресурс).
стойности на опазването
Стойността за обществото на опазването на ресурсите(ресурс) на околната среда.
стохастически /случаен/
Отнасящ се до модели или процеси, произтичащи от случайни фактори.
Страната, предоставяща генетични ресурси(генетичен ресурс) събрани от in-situ източници, включително популации(популация) както на диви, така и на опитомени видове(вид), или взети от ex-situ източници, които могат да произхождат или да не произхождат от тази страна.
страни с икономика в преход
Тези Централно и Източно-европейски страни и бивши републики на Съветския съюз, които са в преход към пазарна икономика.
страни с огромно разнообразие
Малък брой страни, разположени в тропиците, които имат висок процент от световното биоразнообразие, благодарение на много големия брой видове(вид).
сукцесия
Повече или по-малко предвидими промени в състава на общности(общност) вследствие на естествено или човешко увреждане. Например, след прокарване на просека в гора чрез сеч, огън, разреждане или поваляне от вятър, първоначалните (или "пионерни") видове(вид) често се развиват по-бързо и не понасят сянка. Тези видове се заменят евентуално от видове, понасящи сянка, които могат да се развиват под "пионерите". Ако общността не се уврежда повече, резултатър от последователната поредица може да бъде т.нар. климаксна общност, чиито състав не се променя. На практика, много общности често се увреждат и може никога да не достигнат до климаксен състав.
съвместна адаптация
Еволюция на характеристики на два или повече вида(вид) към техните съвместни предимства.
съвместна еволюция
Еволюция в два или повече взаимодействащи си вида(вид), в която еволюционните промени на всеки вид влияе на еволюцията на другия вид.
съвместна оценка на селски райони (PRA)
Също познат като Бърза оценка на селски район, това е относително нов и различен подход за провеждане на изследване, свързано с действие в развиващите се страни. Използва се за да се подпомогне привличане на селското население и местните официални лидери във всички етапи на работата по разработване - от идентификацията на нуждите и изготвянето на решения до оценката на изпълнените проекти. Терминът може да се използва за описание на всяка нова методология, която използва комплексен екип.
съвместно управление
Разпределянето на власт, отговорност и полза между държавата и местните общини при управлението на естествените ресурси.