Българският портал за биоразнообразието е част от световния механизъм за обмен на информация, изграждан от Конвенцията за биоразнообразието (Clearing House Mechanism - CHM). Задачата му е да предоставя директно или да посочи къде може да бъде намерена необходимата ви информация за биоразнообразието.
- Клетка или организъм, съдържащ един набор от хромозоми.
- Имащ брой на хромозомите, представен в нормалната зародишна клетка, който е равен на половината от броя в нормалната телесна /соматична/ клетка.
характеризация на животински генетични ресурси
Всички дейности, свързани с описанието на животински генетични ресурси(генетичен ресурс) целящи по-добро познаване на тези ресурси и тяхното състояние. Характеризацията по държави на техните животински генетични ресурси ще включи разработване на необходимите класификатори за използване, идентификация на собствените животински генетични ресурси, основна линия и предварително наблюдение на тези популации(популация) включващо тяхното номериране и визулано описание, тяхното сравнително генетично описание в една или няколко производствени среди(производствена среда), тяхната оценка, и активен мониторинг на тези рискови(рисков) животински генетични ресурси.
характерно разнообразие
Моделът на разпределение и плътност на популациите(популация), видовете(вид), и местообитанията(местообитания) при условия където човешкото влияние върху екосистемата(екосистема) е не по-голямо от всеки друг биотичен фактор.
хвърляне на хайвера
Изхвърляне на яйца при някои водни организми.
хетерозиготност
Генетична изменчивост сред индивиди в рамките на популации(популация) и изменчивост сред популациите.
хибрид
Отделен организъм, резултат от кръстоска между различни родители от различаващи се генотипи. Хибридите могат да бъдат плодни или стерилни, в зависимост от количествените и/или качествени разлики в геномите(геном) на двамата родители. Хибридите най-често се образуват при полово кръстосано оплождане между съвместими организми, но техниките за производство на хибриди от силно различаващи се организми са разработени чрез клетъчно сливане и тъканна култура.
хибридизация
- Кръстосване на индивиди от генетично различни щамове(щам), популации(популация) или видове(вид).
- Действието на кръстосване на два различни отделни организми с различаващ се генетичен състав от различни популации или различни видове.
- Молекулярна процедура, при която отделни нишки на ДНК и/или РНК се смесват и впоследствие се свързват една с друга. Степента на свързване е мярка за свързаността на нишките. Процедурата се използва за откриване на подходящи пробници, ползващи РНК или ДНК.
хибридна зона
Район на разможаване сред индивиди от различни видове(вид).
химизация
Натрупване на неестествени концентрации на някои химически съединения.
хипоксия
Състояние на ниска кислородна концентрация във вода и утайки, свързана с нуждите на повечето аеробни видове(вид).
хищник
Естествен враг, който ловува и се храни с други животински организми, като през живота си убива повече от един от тях.
хомозиготен
Индивид, имащ две еднакви копия на един и същ алел на специфичен ген или гени на генетично местоположение, и отглеждан така за съответните характеристики.
хомоложни (съответстващи) хромозоми
Съдържат еднакви линейни поредици от гени(ген) и чифтове по време на мейоза.
хранителна верига
Абстрактно представяне на хранителни взаимоотношения на организми в рамките на общност или екосистема.