Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

Законодателство :: Европейско законодателство

Европейското право в областта на опазването на околната среда и защитата на природата се свързва с две институции: Съвета на Европа (СЕ) и Европейския съюз (ЕС).

Съветът на Европа е междудържавна организация, създадена пет години преди Европейския съюз. Включва всички членки на ЕС, както и новите демократични страни в Европа, в т. ч. и България. Като междудържавна организация СЕ може да предприема действия, само след постигане на единодушно съгласие на своите членове. Въпреки, че Съветът може да служи за форум при създаването на закони и тяхното спазване, той няма реална власт да санкционира, ако някоя страна наруши международните си задължения.

Най-важният документ на СЕ по отношение на биоразнообразието е Бернската конвенция.

Европейският съюз има наднационален характер и притежава голяма законодателна, юридическа и изпълнителна власт в областите на своята компетенция. По-голямата част от неговата текуща административна дейност не изисква единодушното съгласие на страните – членки. ЕС разполага с множество инструменти за създаване и прилагане на норми в областта на биоразнообразието – Комисията, Европейския съд, Парламента на Европа.

Основни документи на ЕС в областта на биоразнообразието са Директивата за хабитатите и Директивата за птиците, както и множество други.

Министерство на околната среда и водите
Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене