Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

Биоразнообразие в България :: Защитени територии

 

Един от най-важните начини за опазване на биоразнообразието е защитата на екосистемите и местообитанията. Правните и административните механизми за това, използувани на международно и национално нива, са най-различни и обявяването на защитени територии е един от тях.
В България обявяването и управлението на защитени територии се урежда от Закона за защитените територии (1998).

 

Изпълнителна агенция по околна среда

Защитени територии - База данни и уеб приложение

Интернет приложението предоставя пълен списък на защитените територии в България по азбучен ред и позволява търсене на защитени територии по дума и категория и по дума и община.

Регистър на вековните дървета

Български национални паркове

Официалните сайтове на българските национални паркове предлагат информация и снимки за живата и нежива природа в парковете, политиката и структурата на управление, възможностите за туризъм и отдих, перспективите за икономическо развитие на местно и национално ниво, които дават националните паркове. Сайтовете предоставят и координати за връзка с дирекциите на трите национални парка “Рила", “Пирин" и “Централен Балкан", както и актуални новини и допълнителна информация.

Информация и документи, свързани с управлението на националните паркове предоставят следните източници:

 

Национален парк Централен Балкан: управление- план за управление, годишен план

Национален парк Рила: управление- план за управление, годишен план

Национален парк Пирин- управление

Асоциация на парковете в България

Парковете в България

Уеб сайтът представя информация за природните и национални паркове в България, организирана в следните теми: обща информация, абиотични фактори, флора, фауна, културно наследство, за туристите, контакти, галерия и карта на парка.

Българско дружество за защита на птиците

Орнитологично важни места в България

 

Базата данни на орнитологично важните места в България, разработена и поддържана от БДЗП, дава подробна информация за всеки сайт, както и географски координати, критерии за избор, природозащитен статус съгласно българското законодателство и международни споразумения. Специален интерес представлява подробният списък на видовете птици за всяко ОВМ, консервационният им статус и очертаните заплахи.

Сдружение “Зелена България" и Българска Фондация Биоразнообразие

Водните кончета в България - определител
Автор: Милен Маринов

1 2 >>
Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене