Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

Биоразнообразие в България :: БР и селско стопанство

Развитието на селското стопанство в България в момента е в процес на преход към утвърждаване и прилагане на устойчиви земеделски практики и политики, които да са в синхрон с тези в Европейския съюз. Този процес се характеризира със съответните институционални, законодателни и обществени измерения.

Според принципите, залегнали в разработването на Национална агроекологична програма, развитието на земеделието в България трябва да отчита природните предимства на страната, разнообразния й релеф, както и процеса на хармонизиране на законодателството с това на Европейския съюз (ЕС). По отношение на агроекологията тези две тенденции са в синхрон.

“В България има няколко големи планински вериги с хабитати и видове от пан-Европейско значение. Запазването им зависи от поддържането на съществуващите екстензивни земеделски практики, особено по отношение на животновъдството. Запазването на местните породи, които често са свързани с различни планински зони, допринася до поддържането на богато генетично разнообразие на Европейско ниво. Българските влажни зони и сухи хабитати, като крайбрежните ивици, също водят до увеличаване на разнообразието на хабитатите, свързано с екстензивно земеделие” (Национална агроекологична програма).

Институциите, организациите и програмите в България, осъществяващи националната политика в областта на селското стопанство и биоразнообразието са описани по-долу.

Държавен фонд „Земеделие”

Държавен фонд „Земеделие” е създаден през 1998 г. със Закона за подпомагане на земеделските производители. Чрез фонда българските фермери получават финансово подпомагане по линия на държавните помощи, по предприсъединителна програма САПАРД, по мерките от Общата селскостопанска политика (ОСП) и Общата рибарска политика (ОРП) на Европейския съюз (ЕС), както и от Програмата за развитие на селските райони.


САПАРД


Програма за развитие на селските райони 2014-2020
 

Национална агроекологична програма на България (2007 – 2013 г.)

Министерство на земеделието, храните и горите

Национална програма по пчеларство за тригодишния период 2017 - 2019 г.

Представената програма по пчеларство за тригодишния период  2017 - 2019 г. е съобразeна с  Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 на Съвета. Програмата съдържа всички предвидени действия от гореспоменатия регламент.

Програма на правителството за стабилно развитие на република България в сектор земеделие, селско стопанство и гори за периода 2014-2018 г.

Програма за управление на рисковете и кризите в отрасъл "Земеделие"

Приложение 1 и 2

Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор на България 2019-2023

Политики по агрохранителната верига
 

Вижте още:

Дирекция Природен парк „Странджа“

Устойчиво земеделие; Сертифицирани производства

 

Сдружение АГРОЛИНК

Допълнително информация за биологичните ресурси и тяхното разумно използване от човека е представена в Информационния възел БИОРАЗНООБРАЗИЕ И БИЗНЕС .

АгроУеб Мрежа

 

АгроУеб Мрежата за Централна и Източна Европа, е създадена с цел събиране и предоставяне на информация както за институциите, така и за съществени теми в областта на селското стопанство, за да бъдат улеснени потребителите при търсене на такава информация.

 

 

Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене