Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

Биоразнообразие в България :: БР и рибно стопанство

Според Националната стратегия за опазване на биологичното разнообразие, съвременната ихтиофауна в България включва 207 вида и подвида, 122 от които обитават сладките и бракични води- реки, влажни зони, естествени и изкуствени езера.

Наред с естествено разпространените популации, с цел задоволяване на пазарното търсене, без да се ощетяват природните ресурси, както и с цел осигуряване на зарибителен материал, функционират и изкуствени рибарници. Тяхната площ в страната е около 3 300 ха. Процесите в тях, като напр. размножаване и отглеждане на рибните популации са контролирани. Рибарниците и рибните стопанства имат две основни функции: осигуряване на зарибителен материал и отглеждане на риба за консумация. Някои от предпочитаните видове за изкуствено отглеждане и разпространение са: шаран, бял толстолоб, бял амур, дъгова пъстърва, балканска пъстърва, буфало и канален сом.

Рибните стопанства са част от изградените структури и законови механизми за контролиране, рационално използване и възстановяване на рибните ресурси в България. Ролята на тези институции е опазване на биологичното разнообразие и в частност ихтиофауната и рибните популации, като същевременно се задоволяват стопанските нужди в тази сфера.

Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА)

 

Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури осъществява дейности свързани с държавното и оперативно управление на отрасъл рибарство, осъществяване на държавния надзор и контрол върху риболовните дейности в рибностопанските води на територията на Република България.

Вижте още:

Обща политика в областта на рибарството
ОПОР е набор от правила за управление на европейските риболовни флотове и опазване на рибните запаси. Чрез нея се управлява общ ресурс, като се осигурява равен достъп на европейските риболовни флотове до водите и риболовните зони на ЕС и се дава възможност на рибарите да се конкурират лоялно.

Въпреки че рибните запаси са възобновяеми, те могат да бъдат изчерпани. Част от тях са обект на прекомерен улов. Поради това страните от ЕС предприеха мерки, с които да гарантират, че европейската риболовна промишленост е устойчива и не застрашава размера и възпроизводството на рибните популации в дългосрочен план.

ОПОР е въведена за пръв път през 70-те години на миналия век и е актуализирана на няколко пъти, като последните промени влязоха в сила на 1 януари 2014 г.

 

Нормативна уредба

Закон за рибарството и аквакултурите

Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 година относно общата политика в областта на рибарството

Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене