Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

Биоразнообразие в България :: БР и климат

Интензивното индустриално развитие през последното столетие, особено в “развитите страни” и изсичането на огромна площ горски масиви се считат за основните причини за промените в климата. Доказателство за тези промени днес са повишаването на средните температури в глобален план, честите екстремни явления, свързани с времето, промяната в режимите на валежите и изпаряването, сушите, оттеглянето на височината на снежната покривка в планините и на ледниците към полюсите.

Като израз на загрижеността на международната общност по отношение на глобалното затопляне, през 1992 год. е открита за подписване Рамковата конвенция на Обединените нации по изменение на климата. Тя е една от трите конвенции, приети на Световната среща за Земята в Рио де Жанейро през 1992 год. Другите две- Конвенцията за биологично разнообразие и Конвенцията за борба с опустиняването- включват теми, непосредствено свързани с промените в климата, тъй като тези промени влияят върху биологичното разнообразие и опустиняването. Колкото по-интензивни и с по-голям ефект са те, толкова повече растителни и животински видове ще изчезват и повече пустинни и полупустинни райони ще остават без растителност и ще деградират.

Информационните източници представени по-долу и целящи да очертаят взаимовръзките между изменението на климата и биоразнообразието са организирани в следните модули: Международна политика и законодателство; Програма за изменение на климата на Програмата за околна среда на ООН (UNEP) и Световния център за мониторинг (WCMC); Биоразнообразие и изменение на климата в България.

Международна политика и законодателство

Виенска конвенция за опазване на озоновия слой от 1985 год. (PDF файл, на английски)

Виенска конвенция за опазване на озоновия слой от 1985 год. (PDF файл, на български език)

Монреалски протокол за веществата, разрушаващи озоновия слой от 1987 г. (PDF файл, на български език)

Междуправителствен панел за изменението на климата 

Насоки за интеграция на политиката по околна среда и политиката по изменение на климата във фондовете за КП, ОСП и ОПР за периода 2014 – 2020 г. (PDF файл, на български език).

Рамкова конвенция на Обединените нации по изменение на климата (РКОНИК) 

Текст на Конвенцията (PDF файл, на английски език)

Текст на Конвенцията (PDF файл, на български език)

Протокол от Киото

Текст на английски език (PDF файл)

Текст на български език (PDF файл)

Технологичен механизъм за обмен на информация към Конвенцията по изменение на климата (TT: CLEAR)

 

Парижко споразумение

Парижкото споразумение е глобално споразумение относно изменението на климата, което беше постигнато на 12 декември 2015 г. в Париж. Споразумението съдържа план за действие за ограничаване на глобалното затопляне далеч под 2°C. То обхваща периода от 2020 г. нататък.

Основните елементи на новото Парижко споразумение включват:

  • дългосрочна цел: правителствата се договориха да поддържат покачването на глобалната средна температура далеч под 2°C в сравнение с прединдустриалните стойности и да продължат да полагат усилия за ограничаването ѝ до 1,5°C
  • приноси: преди и по време на конференцията в Париж държавите представиха цялостни национални планове за действие в областта на климата с цел намаляване на емисиите си
  • амбиция: правителствата се договориха да съобщават на всеки 5 години за своя принос, за да се определят по-амбициозни цели
  • прозрачност: правителствата приеха още да се отчитат както взаимно, така и пред обществеността доколко се справят с изпълнението на целите, за да се гарантира прозрачност и надзор
  • солидарност: ЕС и други развити държави ще продължат да предоставят финансиране в областта на климата за подпомагане на развиващите се страни, за да могат те да намалят емисиите си и да изградят устойчивост спрямо последиците от изменението на климата

Официалният сайт на Парижкото споразумение:

https://unfccc.int/process/the-paris-agreement/what-is-the-paris-agreement

 

Адаптация

НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЯ ЗА АДАПТАЦИЯ КЪМ ИЗМЕНЕНИЕТО НА КЛИМАТА И ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ

Министерство на околната среда и водите е в процес на изпълнение на проект „Национална стратегия за адаптация към изменението на климата и План за действие“.

Проектът се финансира по Приоритетна ос 2 „Ефективно и професионално управление в партньорство с гражданското общество и бизнеса“ на Оперативна програма „Добро управление 2014-2020 г.“, съфинансирана от ЕС чрез Европейския социален фонд.

Основни цели на проекта са да очертае стратегическата рамка и приоритетни направления за адаптация към изменението на климата на национално и секторно равнище в периода до 2030 г., да дефинира възможни мерки за намаляване уязвимостта на страната от климатичните промени и за подобряване капацитета за адаптиране на природните, социалните и икономическите системи към неизбежните и проявяващи се с по-силен интензитет въздействия от изменението на климата. Общата стойност на проекта е в размер на 3 176 333.70 лв, финансиран от Европейския социален фонд.

Материали за заседание на Национален експертен съвет по изменение на климата (18.12.2018 г.) - английски език

 

Национална схема за зелени инвестиции

Национален доверителен екофонд
Националният доверителен екофонд (НДЕФ) е основан през м. октомври 1995 г. Фондът управлява средства, предоставени целево от държавния бюджет, включително по силата на суапови сделки за замяна на “Дълг срещу околна среда” и “Дълг срещу природа”.

Средства също се набират от международна търговия с предписани емисионни единици (ПЕЕ) за парникови газове, от продажба на квоти за емисии на парникови газове за авиационни дейности, както и на средства, предоставени на база на други видове споразумения с международни, чуждестранни или български източници на финансиране, предназначени за опазване на околната среда в Република България.

НДЕФ отговаря за  подбора и одобрението на проекти за финансиране, сключването на договори с бенефициентите на проекти след тяхното одобрение и осъществяване на мониторинг на тяхното изпълнение.

Официалният сайт на националния доверителен екофонд: http://ecofund-bg.org/bg/

 

Биоразнообразие и изменение на климата в България

Министерство на околната среда и водите (МОСВ)

Уеб страницата предлага достъп до:

-          Текстове на правни и други документи и информация за международни събития, свързани с Рамкова конвенция на ОН по изменение на климата и Протокола от Киото към нея;

-          Речник на термини в областта на изменението на климата;

-          Партньорства на МОСВ;

-          Лица за контакт в МОСВ;

 

Проект “Национална самооценка на възможностите на България за глобално управление на околната среда"

Проект "Национална самооценка на възможностите на България за глобално управление на околната среда" бе реализиран от Министерство на околната среда и водите и Програма на ООН за развитие с финансовата подкрепа на Глобалния екологичен фонд (GEF) в периода 01.12.2002 – 31.12.2004 г.

Проектът осигури задълбочена оценка на капацитета на България да изпълнява ангажиментите си по три конвенции на ООН - Рамковата конвенция по изменението на климата, Конвенцията за биологичното разнообразие и Конвенцията за борба с опустиняването и изготви Стратегия и План за укрепването му.

Стратегията и Планът са неразделна част от проекта на Националната стратегия по околна среда и План за действие 2005-2014 г. Текстът на Стратегията и плана може да бъде намерен на уеб страницата, наред с други документи по проекта.

Европейски младежки портал
Информация и възможности за млади хора в Европа

 

1 2 >>
Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене