Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

Биоразнообразие в България :: БР и климат

Интензивното индустриално развитие през последното столетие, особено в “развитите страни” и изсичането на огромна площ горски масиви се считат за основните причини за промените в климата. Доказателство за тези промени днес са повишаването на средните температури в глобален план, честите екстремни явления, свързани с времето, промяната в режимите на валежите и изпаряването, сушите, оттеглянето на височината на снежната покривка в планините и на ледниците към полюсите.

Като израз на загрижеността на международната общност по отношение на глобалното затопляне, през 1992 год. е открита за подписване Рамковата конвенция на Обединените нации по изменение на климата. Тя е една от трите конвенции, приети на Световната среща за Земята в Рио де Жанейро през 1992 год. Другите две- Конвенцията за биологично разнообразие и Конвенцията за борба с опустиняването- включват теми, непосредствено свързани с промените в климата, тъй като тези промени влияят върху биологичното разнообразие и опустиняването. Колкото по-интензивни и с по-голям ефект са те, толкова повече растителни и животински видове ще изчезват и повече пустинни и полупустинни райони ще остават без растителност и ще деградират.

Информационните източници представени по-долу и целящи да очертаят взаимовръзките между изменението на климата и биоразнообразието са организирани в следните модули: Международна политика и законодателство; Програма за изменение на климата на Програмата за околна среда на ООН (UNEP) и Световния център за мониторинг (WCMC); Биоразнообразие и изменение на климата в България.

Програма за изменение на климата на Програмата за околна среда на ООН (UNEP) и Световния център за мониторинг (WCMC)

Програмата е създадена през 1998 год. Структурирана е сравнително свободно, с намерението да бъде междусекторна и да свързва многото различни области от опита, с който разполага Световният център за мониторинг. Вече са осъществени много дейности, други са в процес на изпълнение и още много предстоят.

Имайки предвид, че е вероятно изменението на климата да засегне значително, повечето или всички екосистеми, Програмата се фокусира върху следните въздействия върху биоразнообразието и екосистемите:

Промени в разпространението на растения и животни

Бариери за движението

Промени в режима на валежите и изпаряването

Резки промени

Взаимодействия между видовете

Изменение на сезоните

Промени в бреговете

Затопляне на океаните

Химични ефекти

 

 

Четете повече за проектите и дейностите на Програмата, свързани с:

Водолюбиви птици

Промени в горските екосистеми

Промени в океаните

Проект за умерените и бореални гори

<< 1 2 
Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене