![]() Биоразнообразие в България :: Технологии свързани с БРИзключително трудно е да се определи и категоризира науката за биоразнообразието – тя се опитва да постигне увеличаване на познанието за живите системи в двете крайни граници на пространствения мащаб (от молекулярното до глобалното ниво), на времевата скала (от времето за психологичен отговор до еволюционните промени), както и за нивата на биологична организация, простиращи се от ДНК до световните биоми.
Учените, които изследват биоразнообразието са от различни сфери на академичното познание, включващи молекулярната генетика, еволюционните учения, биосистематиката, екологията, географията, природозащитата, управлението на природните ресурси, компютърните науки, образованието и икономиката.
Учените, занимаващи се с биоразнообразие, и в частност биолозите, специалисти по природозащита, са активно въвлечени в научни изследвания, които са жизнено важни за намаляването на геометрично увеличаващите се нива на световна екологична криза и намаляване на видовете. Предвид толкова много дисциплини, работещи независимо или в сътрудничество, не е чудно, че при науките за биоразнообразието липсва унифицирана система за класифициране на информация, както и общ мащаб за наблюдение и описване на биоразнообразието.
Напоследък компютърните специалисти в сътрудничество с учените от областта на науките за живота са създали множество схеми за представяне на познанието, или са в процес на изпитване на нови такива. Те представляват средство за изработване на практически приложима и достатъчно обща стратегия за визуализиране на данни за биоразнообразието, която да е подходяща за многоцелеви нужди.
![]() Някои примерни схеми за представяне и визуализиране на познанието в областта на биоразнообразието Виртуално приближение (Virtual Proximity)Видео предавания на живо от камери, монтирани in-situ, сензори и надземни фиксирани, автоматично контролирани системи за наблюдение на обекти от живата природа, мониторинг в областта на околната среда и нагледно документиране.Интернет GIS (Web GIS)Връзки с Интернет-базирани интерактивни системи за географска информация, ползващи програмни продукти за дистанционно наблюдение на изображения, дигитални растерни слоеве и векторни слоеве с асоциирани атрибутивни данни.а Quicktime Virtual RealityСерии от свързани панорамни снимки илюстрират използването на Quicktime VR филм за целите на фото-мониторинга/ фото-документацията, като средство при полеви изследвания. Това средство може да се ползва като алтернативен интерфейс на ГИС данните. 3-измерен ГИС (3D GIS)Триизмерната визуализация на ГИС и данни от дистанционно наблюдение, включваща набори от изображения, проследени във времето (fly-throughs).3-мерни модели на света (3D World Construction)Триизмерна визуализация на многопланови екологични характеристики, извлечени от близко-обхватни фотограметрични измервания, средства за изграждане на триизмерни модели и триизмерни интерпретации на ГИС данни.Роботика (Robotics)Използване на интернет- и теле-насочвани, както и автономни всъдеходни роботи като носители на сензори за околната среда, камери за стерео-изображения и панорамни снимки, стерео-микрофони. Българско информационно звено към европейската мрежа Nature-GIS Българското информационно звено към европейската мрежа Nature-GIS предлага представяне и обмен на уеб услуги, предоставяни от географските информационни системи (ГИС), за защитени територии в България. В момента информационното звено има само демонстрационна цел и съдържа ГИС карти и ГИС информация за Природен парк Витоша.
Информационното звено е структурирано на 3 нива:
Уеб сайтът на информационното звено към Nature-GIS в България съдържа описание на проекта, услугите, защитените територии и контакти: http://gis.biodiversity.bg/
Уеб сайтът на националния партньор по проекта за изграждане на мрежата Nature-GIS представя на кратко проекта за изграждане на мрежата Nature-GIS; документи, свързани с участието на България в проекта; възможност за включване в списък за изпращане на информация по електронна поща; връзки в областта на ГИС и защитените територии: http://www.ursit.com/projects_NATUREGIS.htm |