Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

Бизнес и биоразнообразие :: Проекти и програми

Този подраздел представя действащи проекти и програми, насочени към насърчаване на природосъобразни стопански практики. 

 

Проект "Заетост чрез подкрепа на бизнеса" (JOBS)
Проект "Заетост чрез подкрепа на бизнеса" (JOBS) се осъществява от Министерството на труда и социалната политика с подкрепата на Програмата на ООН за развитие (ПРООН). Основната му цел е чрез подпомагане на микро, малки предприятия и земеделски стопанства в райони с висока безработица да създаде устойчива среда за разкриване на нови работни места. Към момента JOBS е изградил мрежа от 37 бизнес центрове и бизнес инкубатори в цялата страна.
Програма БАС

Програмата на ЕБВР за финансиране на бизнес консултантски услуги (Програма БАС) управлява мрежа от офиси за подпомагане развитието на малките и средни предприятия в Балтийските републики, Азия, Северозападна Русия, Самара и югоизточна Европа. Към момента програмата БАС работи в единадесет държави и е приключила успешно повече от 3 500 проекта.

Какво предлага програмата БАС в България:

  • Съдействие при избирането на най-подходящите местни консултанти за решаването на конкретни бизнес проблеми и изпълнението на конкретни консултантски задачи. В случаите когато специфичните нужди на дадена компания не могат да бъдат посрещнати от наличните умения на местните консултанти, е възможно да бъдат ангажирани чужди специалисти, които ще работят в тясно сътрудничество със своите местни колеги, предавайки им своя опит.

  • Субсидия до 50% от общия разход за консултанската услуга, но не повече от 9000 ЕВРО за даден проект.
Глобалният договор на ООН
Глобалният договор (Global Compact) призовава компаниите да възприемат девет всеобщи принципа в сферата на правата на човека, нормите при полагането на труд и опазването на околната среда и да ги интегрират в своята основна бизнес стратегия и обичайни бизнес практики. Глобалният договор е още и мрежа за обмен на знание с участието и подкрепата на компании, организации от системата на ООН, бизнес асоциации, неправителствени и синдикални организации за насърчаване обществената отговорност на бизнеса и етичните бизнес стандарти. ПРООН черпи от световния опит, за да помага на българите в създаване устойчиви форми на препитание чрез опазване на природата и прилагане на устойчиви практики за използване на енергията. Приносът на ПРООН включва политически и стратегически съвети, практически примери за управление на природните ресурси и за предоставяне на енергийни услуги, както и демонстрационни проекти.
Програма за развитие на земеделието и селските райони в Странджа – Сакар

ПРЗСРСС е третата регионална програма на Министерство на земеделието и горите (МЗГ), съсредоточена върху най-слаборазвитите райони в страната. Програмата очертава краткосрочни и средносрочни дейности за интегрирано развитие на земеделието и селските райони в Странджа-Сакар за периода от 2005 до 2013 г.

Програмата предвижда още действия, насочени към изграждане на капацитет в региона за изготвяне и прилагане на програми и проекти, финансирани от фондовете на Европейския съюз. По този начин, тя цели да подготви условията за местно икономическо развитие на общините от Странджа-Сакар след присъединяването на България към Европейския съюз.

ПРЗСРСС е разработена въз основа на споразумение между МЗГ и Програмата на ООН за развитие (ПРООН).

Проект "Възстановяване на влажни зони и намалявяне на замърсяването"

Дългосрочната цел на Проект "Възстановяване на влажни зони и намалявяне на замърсяването" е усвояването на практики за устойчиво управление на природните ресурси от местните общности и власти на територията на Природен парк “Персина" и Защитена местност “Калимок-Бръшлен". Проектът ще демонстрира, как екологосъобразните дейности за развитие на селските региони могат да подобрят местния поминък.

<< 1 2 3 >>
Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене