Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

Бизнес и биоразнообразие :: Екотуризъм

Взаимозависимостта между туризма и околната среда е призната в световен план. Съвременно проучване на Службата по индустрия и околна среда на Програмата за околна среда на Обединените нации (UNEP/IE) показва, че най-важният за растежа на туризма ресурс е околната среда.

Туризмът оказва значително влияние върху физическата и социалната околна среда, докато в същото време, успехът на туризма зависи от постоянното благосъстояние на околната среда. Тъй като физическата и социалната околна среда съставлява ресурсната основа за туризма, туризмът има задълбочаващ се интерес в опазване и заздравяване на тази ресурсна база. Затова може да се смята, че опазването и заздравяването на биоразнообразието са ключа към успеха на туризма.

Туризмът, който съхранява физическата и социалната околна среда е станал известен като екотуризъм. Точната дефиниция на този термин остава неясна дори и в рамките на самата туристическа индустрия. Въпреки това, екотуризмът се отличава от традиционния туризъм по това, че не само се опитва да намали влиянието на туризма върху околната среда, но също така цели да гарантира полза от туризма за местните общности и физическата околна среда. В идеалната си форма, екотуризмът е философия, дейност, политика за развитие и политика в областта на околната среда, всичко това взето заедно.

В България има всички условия за развитие на екотуризъм - природни красоти, разнообразие на животинския и растителен свят, богата история и култура. Това е допълнено от пъстрата палитра на традиции, кухня, обичаи и природни забележителности.

Вижте още:

Допълнително информация за биологичните ресурси и ролята на държавните институции за тяхното управление и опазване може да намерите в раздел БИОРАЗНООБРАЗИЕ В БЪЛГАРИЯ.

Ръководство на английски език с насоки по тематично направление "БР и туризъм", изготвено за улеснение на развитието на туризма и взаимодействие между партньори и концесионери при управление и дейности в защитени територии.

“Guidelines for tourism partnerships and concessions for protected areas:
generating sustainable revenues for conservation and development”


 

Концепцията Пан Паркс

Фондация PAN /Protected Areas Network- “Мрежа от защитени територии”/ Parks – е европейска неправителствена организация, инициатива на най-значимата световна организация в областта на опазването на природата WWF /WorldWildlifeFund/- “Световен фонд за дивата природа”, подкрепяна от холандската туристическа компания Molecatengroup. Тя има за цел да опази най-значимите обекти от дивата природа на Европа. За постигането на тази цел PAN Parks поставя значителни изисквания пред защитените територии, които желаят да развиват устойчив туризъм и да бъдат част от мрежата със същото име.

Удовлетворяването на стандартите за качество на защитената територия и на нейното управление се проверява чрез процес на независима експертна оценка. На териториите, които отговарят на стандартите се издава Сертификат, удостоверяващ правото да ползват марката и логото на PAN Parks. След сертифицирането на защитената територия следва последователно сертифициране на нейния регион и бизнес партньори.

Членството в мрежата PAN Parks поставя значителни отговорности пред управлението на Парка. В същото време то създава възможности за ползи на неговите партньори. Местните доставчици на туристически услуги, занаятчии и др. могат да използват запазената марка на PAN Parks, да бъдат рекламирани чрез информационната мрежа на PAN Parks. В България са сертифицирани два парка членове на мрежата – НП “Рила” и НП “Централен Балкан”, които отговарят на строгите екологосъобразни критерии, регулиращи човешката дейност във и около парковете.

 

 

Екотуризъм в националните паркове

Официални сайтове на българските национални паркове.“Пирин", “Рила" и “Централен Балкан" са едни от най-големите и ценни защитени територии в Европа. В тях се опазват естествени екосистеми, каквито рядко се срещат в Европа. Втора категория според класификацията на IUCN, парковете се управляват според най-съвременните принципи и подходи. Националните паркове създават условия за възстановяване, духовно обогатяване и наслада от съприкосновението с дивата природа. За упражняване на екстремни спортове са определени специални места. Туристите могат да правят своя избор от голямо разнообразие на различни дейности.

За още информация:

Екотуризъм в НП Централен Балкан

Екотуризъм в НП Рила

Екотуризъм в НП Пирин

Planeta.com

Planeta.com е механизъм за обмен на информация за практикуващите екотуризъм по целия свят. Като ресурсен център за пътешествия, Planeta.com поддържа разнообразни online форуми и конференции, публикува над 10 000 страници очерци, пътеписи и научни доклади.Planeta.com

1 2 >>
Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене