Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

CHM инициативи :: Природни колекции

Дигитализиране и разработване на системи за управление на данните за три природни колекции в България

Българският СНМ инициира програма за поетапно дигитализиране и разработване на системи за управление на данните за три природни колекции в България. Трите колекции са:

- Хербариумът на Института по ботаника- БАН;

- Ботаническата градина- БАН;

- Националният природонаучен музей- БАН.

Цели

Изготвен е проект, описващ първоначално необходимите дейности за осъществяване на програмата. Главната цел на проекта е да подпомогне трите институции към БАН (Института по ботаника, Ботаническата градина, Националния природонаучен музей) в процеса на превръщането им в информационни възли (information node) към Глобалната инициатива за информация за биоразнообразие ГИИБ (Световна система за обмен на данни в областта на биоразнообразието).

Дейности

Проектът предвижда пилотно дигитализиране на избрани части от трите колекции и изграждане и установяване на система за управление на данните съгласно изискванията на ГИИБ.

Очаквани резултати

След успешно осъществяване на проекта, институциите ще могат самостоятелно да осъществяват всички изисквани дейности по дигитализирането, електронните каталози и управлението на естествените си колекции и ще се присъединят като информационни възли към мрежата на Глобалната инициатива за информация за биоразнообразие. По този начин ще се създадат възможности за обмен на данни между подобни колекции в страната и чужбина. Друго предимство ще бъде улесняването на работата на ползвателите на тези колекции на местно ниво.

Съдържание на проекта

Проектът включва подробности за целите, планирането на дейностите по постигането им, обосновка, методология, очаквани резултати, бюджет, необходими консултанти и информация за участващите организации.

Набиране на средства

В момента се организира кампания по набиране на необходимите средства за осъществяването на проекта.

Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене