CHM услуги :: Услуги на възлитеБългарския СНМ портал предоставя широк набор от услуги за достъп, използване и обмен на информация в областта на биоразнообразието. Подобни възможности са предоставени и от Интернет страниците на ключовите институции и организации, работещи в областта на биоразнообразието в страната. Те образуват “информационните възли” на СНМ. Уеб сайт на Информационен възел ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ ПО ОКОЛНА СРЕДА Уеб сайтът предлага информация за дейностите на Изпълнителната агенция по околна среда в областта на биологичното разнообразие и защитените територии в България. Така информационните услуги на този възел включват описание на програмите и проектите по мониторинга на биоразнообразието и защитените територии, както и поддържане на и достъп до база данни за защитените територии.
Информационен възел ИАОС: http://eea.government.bg/
Уеб приложение за защитените територии в България: http://eea.government.bg/zpo/index.jsp Уеб сайт на отдел АГРОЕКОЛОГИЯ към Министерство на земеделието и храните Уеб сайтът предлага обща информация за институцията, описание на мерките за земеделски практики, щадящи околната среда и достъп до Националната агро-екологична програма. Уеб сайтът е създаден на основата на система за управление на съдържанието (Content Management System).
уеб адрес: http://chm.moew.government.bg/indexDetails.cfm?vID=69&vPage=1 Уеб сайт на Възел ПРИРОДОЗАЩИТНО ОБРАЗОВАНИЕ Уеб сайтът на неправителствената организация Център 21 служи за Информационен възел Природозащитно образование, в рамките на Българския портал за биоразнообразието. Уеб сайтът съдържа информация за: нормативни документи, мрежи и програми за природозащитно образование, проекти, издания за ПЗО, календар, обратна връзка и други. Уеб сайтът използва система за управление на съдържанието (Content Management System). уеб адрес: http://www.reednetbg.com/ BULBIONET Създаването на сайта на Информационния възел става в рамките на проект Изграждане на информационна мрежа BULBIONET за биологичното разнообразие на Република България, финансиран от НДЕФ. Реализацията на проекта предвижда обработка, архивиране и систематизиране на наличната информация за представителите на българската флора и фауна, периодичната й актуализация и инсталация на специализирана информационна мрежа BULBIONET, с осигуряване на достъп до системните данни на българското биологично разнообразие чрез интернет. Проектът се разглежда като пилотна фаза на програма за изграждане на научно-информационна структура за опазване на биологичното разнообразие в България. уеб адрес: http://www.bulbionet.org/ |