Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

За CHM :: CHM в света

Признавайки важността на биоразнообразието за ежедневния ни живот и натиска върху живия свят, предизвикан от човешките дейности, правителствата приемат през 1992 год. Конвенцията за биоразнообразието като рамка за действие. От самото начало се разбира, че научните познания и технологичните умения ще играят важна роля. При това, познанията за поддържане на информацията и технологиите в различните страни се различават изключително много. Поради тази причина Конвенцията установява Механизъм за обмен на информация (Clearing-House Mechanism), който да гарантира, че всички правителства ще имат достъп до информацията и технологиите, от които се нуждаят в работата си по биоразнообразието.

Принцип, мисия, основни цели и характеристики на Механизма за обмен на информация

Механизмът за обмен на информация се основава на разбирането, че широкото участие и лесният достъп са от висок приоритет. Затова базата данни може да се ползва както чрез традиционните, така и чрез електронни средства за комуникация. Положени са специални усилия за гарантиране на участието на местните общности, чиито уникални познания и умения също са важни.

Мисия на Механизма за обмен на информация:- Да пропагандира и улеснява техническото и научното сътрудничество вътре в страните и между тях;- Да развие световен механизъм за обмен и интегриране на информация за биоразнообразието;- Да развие необходимата мрежа от хора и технологичната мрежа.Механизмът за обмен на информация цели да осигури подкрепа за тематичните и междусекторните програми на Конвенцията:морско и крайбрежно биоразнообразие,селскостопанско биоразнообразие,горско биоразнообразие,биоразнообразие на вътрешните водоеми, биоразнообразие на пустинните и полупустинните земи,планинско биоразнообразие,за да се гарантира сътрудничеството в шест ключови сфери:- средства за вземане на решение;- обучение и изграждане на капацитет;- научни изследвания;- финансиране;- обмен на технологии;

- възвращаемост на информацията.

Основни характеристики на Механизма за обмен на информация- Съвместим с различните нива на националния капацитет;- Движен от нуждите;- Структурно децентрализиран;- Осигуряващ достъп до информацията;- Подкрепящ вземането на решения;- Без заявен интерес да контролира опита или информацията;- Създаден за общата полза на всички участници.

Интернет страница на Механизма за обмен на информация

Развитие на СНМ

Първоначално, приоритет на механизма е било да се осигури универсален достъп до официалните документи на Конвенцията. Текстът на Конвенцията и текстът на Протокола от Картахена за биологичната сигурност, списъците на страните членки и на тези подписали Конвенцията, както и официалните доклади и документацията са обществено достъпни чрез интернет страницата на Конвенцията, както и на CD-ROM и в хартиен формат.

Впоследствие, обхватът на достъпната информация се е разширил неимоверно. Сега потребителите могат лесно да достигнат до конкретни изследвания, национални и други доклади и инициативи и програми като Световната таксономична инициатива (Global Taxonomy Initiative), инициативите за природосъобразен туризъм и традиционните познания. Техническата и научната експертиза се популяризират чрез регистър на подбрани от правителството специалисти в съответни области.

Основни документи на Механизма за обмен на информация

Насоки на работа на Механизма за обмен на информация

Механизмът за обмен на информация също така цели увеличаване на общественото разбиране за програмите и проблемите на Конвенцията. Това става, чрез създаване на система, основана на Интернет, която улеснява по-голямото сътрудничество между страните чрез образователни и обучителни проекти, научно-изследователско сътрудничество, възможности за финансиране, достъп до или предоставяне на технологии и възвръщане на информацията. За да се улесни работата по съвместни програми, специалистите са свързани. Например, Механизмът за обмен на информация работи със Световната програма за неместните видове (Global Invasive Species Programme – GISP) и с научното тяло на Конвенцията за да се създаде обща научна инициатива за инвазивните неместни видове. Механизмът за обмен на информацията цели също да свърже богатите човешки ресурси на развиващите се страни с най-съвременните инициативи на развитите страни, за да се осигури широко подкрепен и ползотворен подход към разрешаването на проблемите.Секретариатът на Конвенцията популяризира Механизма за обмен на информацията и неговите цели чрез работни срещи, насочени към нуждите на развиващите се страни от научна и технологична информация. Тези работни срещи дават приоритет на проблеми, определени от самите страни, като оценки на националния капацитет за прилагане на Конвенцията, подобряване на достъпа до информация, технологии и умения и подкрепа за общественото образование и информираността на обществото.

Виж още:

Национални координатори на Механизма за обмен на информация

Организации, занимаващи се с биоразнообразие

Международни тематични звена на Механизма за обмен на информация

Механизъм за обмен на информация за биологичната сигурност (Biosafety Clearing-House)

Част от СНМ е създаването на секция, посветена на Механизма за обмен на информация за биологичната сигурност (Biosafety Clearing-House) в подкрепа на Протокола от Картахена. Това ще позволи на Механизма за обмен на информация, да улесни обмяната на научна и техническа информация, както и на такава за околната среда, законодателството и обмена на информация и опит за генно модифицираните живи организми.

Основни документи и текущи приоритети на Световния СНМ

Документът от седмата среща на Конференцията на страните към Конвенцията за биологично разнообразие, проведена в Куала Лумпур през февруари 2004 год., представлява преглед на постигнатото в изграждането и развитието на националните механизми за обмен на информация в областта на биоразнообразието.  Също така, представена е оценка на капацитета за функциониране на СНМ и нуждите от развиването му в различните страни. Съществена част от документа представлява представеният план за действие, който очертава в детайли насоките на бъдещото развитие на СНМ.

Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене