Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

Биоразнообразие в България :: НАТУРА 2000

НАТУРА 2000 е екологична мрежа от защитени зони. Тя е инструмент на Европейската общност за запазване на природни местообитания и видове от интерес за Общността. Изграждането на тази екологична мрежа е задължение на всяка страна членка на Европейския съюз, съгласно Директивата за хабитатите и Директивата за птиците.

Приносът на НАТУРА 2000 в цялостния процес на опазване на биологичното разнообразие се изразява в предотвратяване на деградирането, фрагментирането и унищожаването на естествени и полу-естествени хабитати, както и хабитати на редки и застрашени видове. Екологичната мрежа като такава гарантира свободното географско разпространение на видовете, осъществяването на генетичен обмен и мигриране.

Единната информационна система за мрежата Натура 2000

Публичното приложение на системата осигурява достъп до информацията за защитените зони чрез избор от динамична карта или чрез специализирана търсачка. Последната дава възможност за търсене на защитени зони по име, код, тип, местоположение, както и по видове и местообитания предмет на опазване в зоните.

На потребителите е осигурен достъп до богат набор от данни и документи за всяка една от защитените зони, в това число:

  • Издадена заповед за обявяване на защитената зона и приложения към нея ;
  • Стандартен Натура 2000 формуляр;
  • Предмет и цели на опазване на защитената зона;
  • Хронологично представяне на процедурата по предлагане и одобряване на защитената зона и свързаните с нея документи;
  • Цифрови граници на защитената зона в различни формати и координатни системи;
  • Други данни, свързани със защитената зона;
  • Визуализация на границите на защитената зона върху уеб ГИС карта.

Публичното приложение осигурява достъп до информация за процедурите по оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони, като предоставя възможности за търсене по компетентен орган, вид на процедурата и местоположение.

Публично приложение за достъп до отворени данни за мрежата Натура 2000

Това е платформата за свободно преглеждане и изтегляне на геопрстранствени данни с цел запознаване на обществото със защитените зони и територии. Можете да анализирате и комбинирате набори от данни, като използвате карти, както и да разработвате нови уеб и мобилни приложения. Да постигнем целите си заедно

Мобилно приложение за публична информация и мобилен достъп до справочни услуги от системата за мрежата Натура 2000 за Android

Мобилно приложение за публична информация и мобилен достъп до справочни услуги от системата за мрежата Натура 2000 за iOS - линка за apple работи само от ios/macos устройства

За НАТУРА 2000

Натура 2000 е общоевропейска мрежа, съставена от защитени зони, целяща да осигури дългосрочното оцеляване на най-ценните и застрашени видове и местообитания за Европа в съответствие с основните международни договорености в областта на опазването на околната среда и биологичното разнообразие.

Тя трябва да бъде изградена във всички страни членки на Европейския съюз и се поставя като изискване при присъединяването на страни кандидат-членки на съюза.

Местата, попадащи в екологичната мрежа се определят в съответствие с две основни за опазването на околната среда Директиви на Европейския съюз – Директива 92/43/ЕИО  за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна (наричана накратко Директива за местообитанията) и Директива 2009/147/ЕО относно опазването на дивите птици (наричана накратко Директива за птиците).

Процесът по създаване на екологичната мрежа Натура 2000 в България започва през 2002 г. с приемането на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), който въвежда нормите на двете европейски директиви.

Съгласно него в страната се обявяват защитени зони като част от Националната екологична мрежа. Това са места от територията и акваторията на страната, които отговарят на изискванията за наличие на важни за биологичното разнообразие растителни и животински видове, и типове природни местообитания, включени в Приложенията на Директивата за местообитанията и Директивата за птиците. Списъците с природните местообитания и видовете, вкл. птици, за чиито местообитания се обявяват защитени зони са изброени в приложения 1 и 2 на ЗБР.

В зависимост от специфичните цели, методика и критерии при определянето на защитените зони съгласно двете Директиви на Европейския съюз  (за местообитанията и птиците) процеса бе разделен на две:

– Определяне на екологичната мрежа в частта и от защитените зони по чл.6 ал.1 т.3 и 4 от ЗБР (НАТУРА 2000 В ЧАСТТА И ЗА ОПАЗВАНЕ МЕСТООБИТАНИЯТА НА ПТИЦИТЕ ОТ ДИРЕКТИВА  2009/147/ЕС)

– Определяне на екологичната мрежа в частта и от защитените зони по чл.6 ал.1 т.1 и 2 от ЗБР (НАТУРА 2000 В ЧАСТТА И ЗА ОПАЗВАНЕ НА ПРИРОДНИТЕ МЕСТООБИТАНИЯ И МЕСТООБИТАНИЯТА НА ВИДОВЕТЕ ОТ ДИРЕКТИВА  92/43/ЕЕС)
На схемата е представена процедурата по утвърждаване на двата типа защитени зони, съгласно разпоредбите на ЗБР.

От 2002 г. до 2006 г., чрез изпълнението на редица проекти, е изработен национален списък с потенциални места за включване в Натура 2000 мрежата. Първоначално предложеният списък съдържа 114 защитени зони за опазване на дивите птици (НАТУРА 2000 места по Директивата за птиците), обхващащи приблизително 23,6 % от територията на страната, и 225 защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна (НАТУРА 2000 места по Директивата за хабитатите), обхващащи приблизително 30 % от територията на страната.

През 2007г., след решения №122/02.03.2007 г., № 661/16.10.2007 г. и № 802/04.12.2007 г. на Министерския съвет на Р България, страната ни представя в Европейската комисия национален списък с потенциални НАТУРА 2000 места, който съдържа:

114 защитени зони за опазване на дивите птици, покриващи 20,4 % от територията на България;

228 защитени зони за опазване на природни местообитания, покриващи 29,5 % от територията на България.

С Решения на Министерския съвет  № 811/16.11.2010 г. и № 335/26.05.2011 г. националният списък със защитени зони е допълнен и съдържа 118 защитени зони за опазване на дивите птици и 231 защитени зони за опазване на природните местообитания.

С Решения на Министерския съвет  № 660/01.11.2013 г. морската част от мрежата в частта и от защитени зони за местообитанията беше разширена, като се одобриха 3 нови изцяло морски зони и разширение на акваторията на 6 съществуващи зони.

С Решения на Министерския съвет  № 678/07.11.2013 г. още една защитена зона за опазване на дивите птици беше добавена към общия списък и така техния прой стана 119.

Към момента мрежата от защитени зони е почти напълно изградена, като националните списъци на защитените зони са утвърдени от Министерския съвет и Европейската комисия.

119 защитени зони за опазване на дивите птици, покриващи 22,7 % от територията на България;

233 защитени зони за опазване на природни местообитания, покриващи 30 % от територията на България

  Брой на зоните Площ (ha) Територия [ha] Акватория [km²] % от територията на България
Защитени зони по Директивата за местообитанията 233 3 574 673 3 326 949 2477.24 30%
Защитени зони по Директивата за дивите птици 119 2 578 150 2 523 661 544.89 22.7%
Общо защитени зони „Натура 2000“ 339* 4 105 306 3 823 170 2821.35 34.4%

* 13 бр. от ЗЗ с обща граница по двете Директиви

Процесът на издаване на заповеди за обявяване на защитените зони за опазване на дивите птици е приключил, като сега сме в процес по издаването на заповедите за обявяване на защитените зони за местообитанията.  Първите планове за управление на защитени зони в страната вече са утвърдени.

Актуална информация за приетите с решения на Министерски съвет списъци на защитени зони в страната е публикувана в раздел „Регистри на защитените зони”, подраздел „приети с решение на Министерски съвет”.

Определянето на границите на приетите от Министерски съвет зони се основава изцяло и само на научни критерии, описани в Директивата за местообитанията и ЗБР. След този етап обаче започва най- важната част от процеса на обявяването – консултациите със заинтересованите страни по режимите, които ще се прилагат в защитените зони и ще спомогнат за осъществяване на целта – дългосрочното опазване на благоприятния консервационен статус на местообитанията и видовете.

Заинтересованите лица могат да се информират от настоящата интернет страница (раздел „Обществени обсъждания”) за хода на процедурата по отношение на консултациите с обществеността на текста на изготвените проекто-заповеди, които предстоят да бъдат издадени от  министъра на околната среда и водите.

Информация за издадените заповеди за обявяване на защитени зони по реда на чл. 12 от ЗБР може да бъде намерена в раздел „Регистри на защитените зони”, подраздел „обявени заповеди по реда на чл.12 от ЗБР”.

За да бъде гарантирано опазването на природните местообитания и местообитанията на видовете, плановете, програмите, проектите и инвестиционните намерения, които самостоятелно или в комбинация с други, могат да окажат значително отрицателно въздействие, се подлагат на оценка за съвместимостта им с предмета и целите на опазване на съответната защитена зона. Условията и реда за извършване на оценката за съвместимост са регламентирани в Наредба  за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони

Подробна информация и публичен достъп до данните за защитените зони, процедурите за оценка на съвместимост и свързани с тях документи са налични на интернет страницата на Единната информационна система за мрежата Натура 2000

Публичното приложение на системата осигурява достъп до информацията за защитените зони чрез избор от динамична карта или чрез специализирана търсачка. Последната дава възможност за търсене на защитени зони по име, код, тип, местоположение, както и по видове и местообитания предмет на опазване в зоните.

На потребителите е осигурен достъп до богат набор от данни и документи за всяка една от защитените зони, в това число:

  • Издадена заповед за обявяване на защитената зона и приложения към нея ;
  • Стандартен Натура 2000 формуляр;
  • Предмет и цели на опазване на защитената зона;
  • Хронологично представяне на процедурата по предлагане и одобряване на защитената зона и свързаните с нея документи;
  • Цифрови граници на защитената зона в различни формати и координатни системи;
  • Други данни, свързани със защитената зона;
  • Визуализация на границите на защитената зона върху уеб ГИС карта.

Публичното приложение осигурява достъп до информация за процедурите по оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони, като предоставя възможности за търсене по компетентен орган, вид на процедурата и местоположение.

На потребителите се предоставя информация за характеристиките и местоположението на инвестиционните предложения, плановете, програмите и проектите, подложени на процедура по оценка за съвместимост, както и за решенията на компетентния орган по процедурата.

Термини от директивите

 

Термин на английски

Съответствие на Български

Special Protected Areas – SPAs Специални защитени зони – СЗЗ (за опазване на дивите птици)
Proposed sites of Community Importance – pSCI Предложени зони от значение за Общността – пЗЗО (за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна)
Sites of Community Importance – SCI Зони от значение за Общността – ЗЗО (за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, одобрени от ЕК)
Special Areas of Conservation – SAC Специални консервационни зони – СКЗ (за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна с издадена заповед за обявяване от министъра на околната среда и водите)
НАТУРА 2000 в България

Изграждането на мрежа НАТУРА 2000 в България е сред основните ангажименти на страната, поети във връзка с присъединяването към Европейския съюз.

Подготвителният процес за НАТУРА 2000 включва следните задължения, които трябва да бъдат реализирани до датата на присъединяване:

1/ Хармонизиране на националното законодателството с това на ЕС и в частност  с Директивата за хабитатите и Директивата за птиците. Този процес е намерил отражение в приетия през 2002 год. Закон за биологичното разнообразие. Този закон предвижда изграждането на Национална екологична мрежа, която включва защитени зони, защитени територии и буферни зони около защитени територии. Защитените зони се обявяват с цел опазване на типове природни местообитания и местообитания на видове растения и животни, посочени в приложенията на Закона;

 

2/ Посочване на пълния списък на проекто - Територии от значение за Общността, съгласно Приложение ІІІ към Директивата за хабитатите и предаване на Европейската комисия на цялата  приложима информация;

3/Посочване на Специално защитени зони (СЗЗ) (включително осигуряване от  страните на подходящият защитен статус за СЗЗ) и представяне на цялата приложима информация за националния списък на СЗЗ на Европейската комисия

(Източник: http://natura2000.moew.government.bg/ ).

Добавени нови видове за Румъния и България към приложенията на Директива 79/409 и Директива 92/43:

Обнародвани заповеди по реда на чл. 19 от Закона за биологичното разнообразие

Планове за управление на защитени зони

Приети към момента защитени зони с решения на Министерски съвет


ОБНАРОДВАНИ ЗАПОВЕДИ ПО РЕДА НА ЧЛ.12 ОТ ЗБР

Режими за устойчиво управление на горите в НАТУРА 2000

 

Проекти и дейности, свързани с изграждане на НАТУРА 2000 в България

Дейностите по изграждане на НАТУРА 2000 в България, като страна-кандидатка за членство в ЕС, са предимно в две насоки:

1/ Създаване на ефективни законодателни основи, регламентиращи установяването на национална екологична мрежа като част от НАТУРА 2000;

2/ Разработване и прилагане на единен систематизиран подход за събиране, обработване и представяне на информацията за териториите, съгласно установени стандарти.

 

Информация за проекти и дейности, свързани с изграждането на НАТУРА 2000 в България предлагат следните източници:

Национална служба за защита на природата- МОСВ: НАТУРА 2000

Проект “Изграждане на мрежата от защитени зони НАТУРА 2000 в България"

Федерация “Зелени Балкани": Защитени територии и НАТУРА 2000

“НАТУРА 2000. Развитие на Националната екологична мрежа": Зелени Балкани- доклад (PDF файл)

Българско дружество за защита на птиците (БДЗП):

Стратегия за изграждане на НАТУРА2000 в България

Механизъм за определяне на Специално защитени зони в България : БДЗП (pdf файл)

Списък на предложения за Специално защитени зони (СЗЗ) : БДЗП

Карта с местата за птици от НАТУРА 2000, разработена от БДЗП

Проект “Сравнителен анализ на обхвата за нуждите на Европейската екологична мрежа Натура 2000": Световен фонд за дивата природа, Дунавско–Карпатска програма (пълен текст на доклада, PDF файл)

Проект Родопи

Въпроси и отговори за НАТУРА 2000: Делегация на Европейската комисия в България

Тези дейности и проекти са описани подробно в статията.

Идентификация, защита и управление на ландшафти въз основа на Натура 2000

Семинар на тема “Идентификация, защита и управление на ландшафти въз основа на Натура 2000" беше проведен в края на 2004 год. от Министерство на околната среда и водите със съдействието  на Звеното за техническа помощ и обмяна на информация на Европейската комисия. Отделен уеб сайт предоставя информация за семинара, заключенията и препоръките, както и файлове с представените и дискутирани материали. {C}{C} http://chm.moew.government.bg/nnps/upload/Checkpoint.html

 

 

Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене