Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

Образование :: Материали в Интернет

Интернет предлага огромни възможности за достъп до образователни материали: книги, наръчници, ръководства, информация за обучение в университети и следдипломни квалификации, методически ръководства за учители и др.

По-долу имате възможност да видите и свалите някои от тях. Ако знаете други такива и искате да ги включим в тази страница, пишете ни на е-mail: chmbg@moew.government.bg

Полеви техники за експедиция - ИЗСЛЕДВАНЕ НА ПТИЦИ

Тази книга е жизнено важна за всеки, желаещ да доразвива нашето познание за птиците по света и да допринесе за защитата на птиците.  Методите в тази книга ще дадат възможност на читателя да изучва птиците просто и ефективно. 

Ръководство за природозащитни проекти

Основната цел на тази книга е да помогне на хората да подобрят процеса, чрез които подхождат към планиране и управление на малки до средни по размер природозащитни проекти.

Ръководства за НПО от Югоизточна Европа

За да отговори на нуждите от обучение на екологичните НПО в Югоизточна Европа, REC разработи комплект от лесни за употреба ръководства (обединен под името Развиване на уменията на НПО). При създаването на ръководствата са били привлечени и експерти от Югоизточна Европа. 

Световен фонд за дивата природа (WWF): Методология за бърза оценка и приоретизиране на управлението на защитените територии (RAPPAM)

Автор: J. Ervin; 2003; Гланд, Швейцария

RAPPAM е инструмент, разработен в помощ на отговорните институции да оценяват ефективността на управление на защитените територии и да приоритизират инвестициите и управленските усилия. Методът спомага оценяването на управлението на ниво система от защитени територии. Представлява анализ на събрана посредством въпросник информация, предоставена от администрациите на защитените територии, както и представители на други заинтересовани страни и последващо изготвяне на препоръки за подобряване на работата и определяне приоритети при инвестиране на ресурси. Най-важният резултат е прилагането на тези препоръки от страна на ведомствата отговорни за управлението на ЗТ.

В България методът е използван за оценка на ефективността на управление на националните и природни паркове в страната. Проучването е проведено от българския офис на Дунавско-Карпатската програма на WWF.

Методология за бърза оценка и приоретизиране на управлението на защитените територии (RAPPAM) (на английски; PDF файл; 4,8 МВ)

 

Гори с висока консервационна стойност- ръководство на PRO Forest

Декември 2003; Автори: Steve Jennings, Ruth Nussbaum, Neil Judd и Tom Evans

 

“Всички гори имат социална стойност и стойност, свързана с околната среда като напр. осигуряването на хабитат за дивите животни и растения, водозащитни функции или места, ценни в археологичен аспект. Там, където тези стойности се смятат за особено или критично значими, гората може да бъде определена като гора с висока консервационна стойност (High Conservation Value Forest- HCVF)" .

 

Раздел 1: Въведение към горите с висока консервационна стойност (HCVF) (PDF файл, на английски);

 

Раздел 2: Определяне на горите с висока консервационна стойност (HCVF) на национално ниво(PDF файл, на английски);

 

Раздел 3: Идентифициране и управление на горите с горите с висока консервационна стойност (HCVF) (PDF файл, на английски);

 

Източник за ландшафтен анализ на горите с висока консервационна стойност (Версия 1) (PDF файл, на английски). Автори: S. Jennings и J. Jarvie

 

Уеб сайтът на PROFOREST предлага още много информационни материали по теми в областта на горите като напр. горска сертификация и устойчиво управление на горите.

 

1 2 >>
Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене