Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

Възможности за финансиране :: В България

Възможности за финансиране на дейности в областта на природозащитата и опазването на биологичното разнообразие в България се предоставят от широк кръг български и международни институции и организации. Фондовете на Европейския съюз, на българското Министерство на околната среда и водите, международни организации като Организацията на обединените нации и Регионалния център по околна среда за Централна и Източна Европа са някои от тях. Подробно описание на тези възможности, включващо информация за контакти и адреси в Интернет е предоставено в този раздел на СНМ Портала.

ПРОГРАМИ И ОРГАНИЗАЦИИ НА ООН

ПРОГРАМА НА ООН ЗА РАЗВИТИЕ (ПРООН) ПРООН е глобалната мрежа на ООН за икономическо развитие, която се застъпва за промяна и осъществява контакти между държавите и източниците на знания, опит и ресурси, целяща да помага на хората да градят по-добър живот. Основните задачи на развитието, които си поставя ПРООН в България, е намаляване на бедността, повишаване качеството на живота и подкрепа за онези форми на управление, които осигуряват устойчиво развитие.

Уеб адреси с допълнително информация:UNDP, Програма на ООН за развитие ;UNESCO, Организация на ООН за образование, наука и култура ;UNEP, Програма на ООН за околна среда ;- UNEP Activities in Biodiversity

АМЕРИКАНСКА АГЕНЦИЯ ЗА МЕЖДУНАРОДНО РАЗВИТИЕ (ААМР)

ААМР е основната агенция на САЩ, предлагаща помощ на страни, възстановяващи се от бедствие, опитващи се да се преборят с бедността и въвлечени в демократични реформи. ААМР е независима федерална правителствена агенция, която изцяло следва съветите на Държавния секретар по отношение на външната политика. Агенцията работи в подкрепа на дългосрочното и равнопоставено икономическо развитие и осъществява външнополитическите цели на САЩ като подкрепя: - икономически растеж, селско стопанство и търговия; - здравеопазването в световен мащаб; - демокрацията, предотвратяването на конфликти и хуманитарната помощ.

Финансирането на чуждестранната помощ на правителството на САЩ се координира и следи основно от Американската агенция за международно развитие (ААМР). Специфичните за страните стратегии имат различен фокус, но са изградени върху общи за съответния район стратегически цели: икономическо преструктуриране, преход към демокрация и социална стабилизация.

Американската помощ за България започна в началото на 1990 год. с дарение от 2 милиона долара, предназначени за укрепване на политическите процеси чрез подкрепа за свободните и честни избори. Оттогава до 2002 год. правителството на САЩ е дарило повече от 420 милиона долара за социо-икономическо развитие в България в сферата на икономическия растеж и преструктурирането, демокрацията и управлението, социалния преход.

Уеб адреси с допълнително информация:ААМР осигурява помощ в четири района на света: Африка – южно от Сахара; Азия и Близкия Изток; Латинска Америка и Карибието, и Европа и Евразия. USAID: Europe_Eurasia: BulgariaUSAID: Europe_Eurasia: Bulgaria: Biodiversity AssessmentUSAID: Europe_Eurasia: Bulgaria: Environment and EnergyПосолство на САЩ, София, България: ААМР

СВЕТОВЕН ФОНД ЗА ПРИРОДАТА (WWF)

WWF е световна организация, работеща на местно ниво чрез мрежа от родствени офиси. Тези офиси правят всичко възможно, за да предотвратят нарастващото разрушаване на нашия природен свят. В качеството си на мрежа, WWF се нуждае от централизиран секретариат, който да подпомага всички дейности на местните офиси. Този секретариат е базиран в Швейцария и е известен като WWF International – Централа на WWF.

Мисията на WWF е да предотврати деградацията на естествената околна среда на планетата и да изгради бъдеще, в което хората ще живеят в хармония с природата като: - опазва световното биологично разнообразие; - гарантира, че използването на възобновимите природни ресурси е устойчиво; - пропагандира намаляване на замърсяването и прекомерната консумация, произвеждаща отпадъци. Инициативата за създаване на "Зелен коридор" от естествени влажни зони в долното течение на р.Дунав беше инициирано от правителството на Румъния в сътрудничество с правителствата на България, Молдова и Украйна.

ШВЕЙЦАРСКА АГЕНЦИЯ ЗА РАЗВИТИЕ И СЪТРУДНИЧЕСТВО (SDC)

Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество (ШАРС) е работи в рамките на Швейцарското министерство на външните работи. Заедно с другите федерални ведомства ШАРС е отговорна за цялостната координация на дейностите по икономическо развитие и сътрудничество с Източна Европа, както и на хуманитарната помощ.

Отделът за Югоизточна Европа на ШАРС отговаря за дейностите по сътрудничеството с Албания, Македония, България, Румъния и от 2002 год. насам - с Молдова . В допълнение, той координира швейцарското участие в Пакта за стабилност за Югоизточна Европа в приоритетните сфери демокрация, човешки права, околна среда и социална солидарност в обществото.

ДАТСКА АГЕНЦИЯ ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА (ДАООС)

Основните цели на действие на Датската агенция за опазване на околната среда са фокусирани върху предотвратяване и борба със замърсяването на водите, почвата и въздуха.

Агенцията е подчинена на Датското Министерство на околната среда, което оказва помощ за опазване на околната среда в Източна Европа от 1991 год. Целта на тази помощ е да: - подпомогне опазването на околната среда и природните ресурси в Източна Европа до най-голямата възможна степен и да се намали трансграничното замърсяване; - да допринесе за осигуряването на приемливо, от гледна точка на околната среда, демократично и пазарно развитие; и накрая, но не на последно място,- да пропагандира обмена на познание и технологии за околната среда от Дания към страните от Централна и Източна Европа, в интерес както на страните ползувателки, така и на Дания.

Министерството на околната среда и енергетиката управлява помощта в сферата на околната среда за Централна и Източна Европа (DANCEE), за развиващите се страни в Южна Африка и Югоизточна Азия (DANCED) и Арктика (DANCEA). Помощта в областта на околната среда за Източна Европа (програма DANCEE) се отпуска безвъзмездно за два основни типа проекти: техническа помощ – напр. под формата на съоръжения и технически инсталации (инвестиционни проекти) – се дава на конкретни проекти в сферата на управление на отпадъците, осигуряване на питейна вода, управление на природата, пречистване на отпадни води, контрол на замърсяването на въздуха и други., и за проекти, които укрепват институционално-административната система в областта на околната среда, с оглед подобряване на възможността за присъединяване на страните от Източна Европа към ЕС. При помощта за околната среда, включена в различни сектори, редица министерства и агенции управляват проекти по околна среда, в специфичните области на специализацията си.

Danish Environmental Protection AgencyDanish Forest and Nature Agency 

<< 1 2 3 4 >>
Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене